Spotkanie z Zenonem Fajgerem w Lubaczowie

0

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Dokonanego Przez Ukraińskich Nacjonalistów na Obywatelach II RP w Miejskim Domu Kultury mieszkańcy Lubaczowa i okolic spotkali się 8 lipca z Zenonem Fajgerem.

Zenon Fajger, główny specjalista Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Rzeszowie mówił o genezie zbrodni katyńskiej. Wspominał jej ofiary – oficerów i podoficerów Wojska Polskiego i kwiat polskiej inteligencji. Prelegent wyjaśniał dlaczego doszło do „kłamstwa katyńskiego” i kto był jego autorem. Nawiązał także do rzezi wołyńskiej, akcji prowadzonej przez UPA, będącej kulminacją trwającej od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków.

W holu MDK zaprezentowana została wystawa powstała w rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspozycja pt. Katyń. Zbrodnia, która miała być zapomniana” prezentuje ofiary zbrodni katyńskiej i jej mocodawców. Wystawę można oglądać do 17 lipca, a od 20 lipca do 31 lipca będzie eksponowana przed budynkiem MBP w Lubaczowie.

W czasie obchodów nastąpiło także uroczyste podsumowanie konkursu „Kresowe wspomnienia”. Pierwsze miejsce zdobyła Agnieszka Woszczak, uczennica Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie. Drugie miejsce ex aequo zajęły: Angelika Wójcik ze Szkoły Podstawowej w Oleszycach oraz Natalia Misztal ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaczowie, a trzecie – Magdalena Huk z Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie oraz Kinga Kinach ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaczowie. Laureaci otrzymali upominki oraz nagrody finansowe ufundowane przez Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, Gminę Lubaczów oraz MBP w Lubaczowie.

Organizatorami wydarzenia są Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oraz Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

AH, elubaczow.com, MBP


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here