Ruszyły zapisy na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę

0

W tym roku po raz 38 wyruszy Piesza Zamojsko-Lubaczowska Pielgrzymka na Jasną Górę. Znacznie się będzie różniła od poprzednich. Jakie wprowadzono zasady bezpieczeństwa?

Pielgrzymi wyruszają we wspólną drogę głównie dla umocnienia własnej wiary i wyznania jej przed ludźmi, jak również odnalezienia kontaktu z Bogiem. Każdy z pielgrzymów niesie na Jasna Górę swoje intencje. Są tacy, dla których sierpniowe pielgrzymowanie jest czasem, na który z niecierpliwością czekają cały rok. W wędrówce uczestniczą również osoby, które w taką podróż idą po raz pierwszy. W tym roku pielgrzymka w znacznym stopniu będzie różniła się od tych, do których przez lata przywykliśmy. Na początku czerwca zostały wydane wskazania Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie organizacji pieszych pielgrzymek.

– Wychodząc naprzeciw tym zaleceniom oraz uwzględniając nasze możliwości, po konsultacji z przewodnikami grup, kwatermistrzami, Główną Służbą Porządkową, a przede wszystkim za zgodą księdza biskupa Mariana Rojka, została podjęta decyzja, że w tym roku Piesza Pielgrzymka wyruszy z naszej diecezji w formie sztafety. Uczestnik będzie mógł włączyć się w część pielgrzymki i przebyć fragment drogi na Jasną Górę. – tłumaczy ks. Marek Mazurek, Dyrektor Pieszej Pielgrzymki Zamojsko-Lubaczowskiej na Jasną Górę.

Pielgrzymka będzie trwała od 2 do 13 sierpnia. Każda grupa będzie miała wyznaczony dzień pielgrzymowania:

Grupa św. Tomasza (Zamojska) pielgrzymować będzie 2, 5 i 10 sierpnia;
Grupa św. Wojciecha (Hrubieszowska) – 3, 6 i 11 sierpnia;
Grupa bł. ks. Jerzego Popiełuszki (Biłgorajska) – 4, 7 i 12 sierpnia;
Grupa św. Józefa (Tomaszowska) pielgrzymować będzie tradycyjnie przez pierwsze trzy dni (2–4 sierpnia) własną trasą do Harasiuk, a ponadto w dniach 8 i 13 sierpnia;
Grupa św. Stanisława (Lubaczowska) przez pierwsze cztery dni przejdzie własną trasą do Niska oraz włączy się w pielgrzymkową sztafetę 9 sierpnia.

Poszczególne pielgrzymki rozpoczną się mszą świętą. Grupa po pokonaniu swojej trasy wróci do swoich domów na nocleg środkami transportu. Następnego dnia kolejna grupa rozpocznie wędrówkę od miejsca, gdzie zostało zakończone pielgrzymowanie. Pielgrzymi na Jasną Górę dotrą 13 sierpnia w godzinach popołudniowych. Podróż tradycyjnie zakończy się mszą świętą i Apelem Jasnogórskim.

Zapisy na pielgrzymkę przyjmowane są do 28 lipca przez księży prowadzących poszczególne grupy. Opiekunami pątników z powiatu lubaczowskiego są ks. Mateusz Maksim z parafii w Krowicy, ks. Rafał Łukiewicz z parafii w Starym Dzikowie i ks. Roman Karpowicz z parafii św. Karola Boromeusza w Lubaczowie. Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób, więc nie warto zwlekać z decyzją, bo udział mogą wziąć tylko zapisane osoby. Jeśli dla kogoś zabraknie miejsca lub z różnych przyczyn nie będzie mógł pielgrzymować, będzie miał możliwość dołączenia do Grupy Duchowej.

– Na stronie internetowej pielgrzymki oraz diecezji, a także u przewodników grup i w parafiach są do pobrania formularze, poprzez które można zadeklarować uczestnictwo w duchowym pielgrzymowaniu na Jasną Górę. Znajduje się tam miejsce na intencje, które będą polecane w czasie drogi w modlitwie. Wypełnioną Kartę Pielgrzyma Duchowego należy dostarczyć do 27 lipca do księdza proboszcza, przewodnika grupy lub przesłać mailowo na adres grupaduchowa@pielgrzymka.info. Dla osób, które będą pielgrzymować w ten sposób, przewidziane jest Studio Pielgrzymkowe w Katolickim Radiu Zamość. Będzie w nim można usłyszeć codzienne konferencje ojca duchownego, relacje z trasy pielgrzymki oraz Apel Jasnogórski. – dodaje ks. Marek Mazurek

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here