W Narolu promowano nową publikację o regionie

0

Na dziedzińcu Pałacu Łosiów w Narolu w sobotę (04.07) miała miejsce premiera książki regionalnej „Od Zamościa po Lwów, Szkice historyczne i literackie”. Publikacja jest pierwszą książką zespołu historyków i pasjonatów historii, skupionych wokół portalu internetowego „Historia Regionu Tomaszów Lubelski – Bełz – Rawa Ruska”.

Nowa publikacja jest w pewnym sensie przelaniem na papier i rozszerzeniem informacji zawartych na stronie internetowej „Historia Regionu Tomaszów Lubelski – Bełz – Rawa Ruska”, którą w roku 2014 założyli redaktorzy: Zdzisław Pizun, Aneta Siemieńska i Ryszard Gawryś. Książka składa się z artykułów naukowych, historii rodzinnych, wspomnień oraz opracowań literackich, dotyczących Lubelszczyzny, Podkarpacia, Roztocza po obu stronach polsko-ukraińskiej granicy oraz staropolskiego województwa bełskiego i dawnego województwa lwowskiego. Zamieszczone zostały również prezentacje współpracujących z redakcją osób oraz omówiono niedawno wydane publikacje autorów – partnerów redakcji.

Spotkanie w Narolu, którego organizatorami byli Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie i Gminny Ośrodek Kultury w Narolu, było oficjalną premierą książki. Wydarzenie prowadzili Alicja Mróz i Piotr Zubowski. Podczas premiery można było dodatkowo obejrzeć wystawy prac Romana Muchy i Marzanny Muchy, szkiełek i kryształków ze Starej Huty koło Narola (Pati Maczyńska i Grzegorz Ciećka) oraz inspiracji drzeworytu płazowskiego Elżbiety Kurus i Józefa Lewkowicza.

Wydawcą publikacji jest Stowarzyszenie Pasjonatów Ziemi Lubaczowskiej „Tegit et protegit” w Horyńcu Zdroju, a współwydawcą Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie. Wydanie publikacji wsparli finansowo: Miasto i Gmina Narol, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim, Starostwo Powiatowe w Lubaczowie, Nadleśnictwo Tomaszów i Grupa Oscar Sp. z o.o. w Tomaszowie Lubelskim.

Dzięki uprzejmości właściciela pałacu – Przemysława Polonki uczestnicy mieli także możliwość zwiedzenia obiektu wewnątrz, po którym oprowadzał Tomasz Mamczur.

Więcej informacji nt. publikacji znajdziecie na stronie https://www.historiaregionu.org/od-zamoscia-po-lwow.

Relację z premiery przygotowało TVP3 Rzeszów.

Galeria zdjęć z premiery publikacji, fot. materiały prasowe.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here