Nie ulega wątpliwości, że tryb życia współczesnych ludzi nie sprzyja środowisku naturalnemu. Tony generowanych w gospodarstwach domowych i firmach odpadów, zanieczyszczenia pochodzenia przemysłowego oraz wszechobecny smog, nie pozostają bez wpływu na faunę i florę. Osoby, którym zależy na ochronie naturalnych ekosystemów poprzez redukcję szkodzących im czynników do minimum, decydują się na życie w zgodzie z ideą zero waste (zero strat). Czy istnieje jednak chemia domowa w idei zero waste? Sprawdzamy, czym charakteryzuje się ekologiczna chemia gospodarcza i gdzie taką kupić.

Chemia domowa zero waste, czyli jaka?

Popularne preparaty chemiczne przeznaczone do użytku w gospodarstwach domowych oparte są w większości o syntetyczne, a niekiedy nawet toksyczne, szkodliwe nie tylko dla środowiska, ale także skóry substancje. Co więcej, wyroby tego typu oferowane są przeważnie w opakowaniach jednorazowego użytku, wykonanych z tworzyw sztucznych, które trudno rozkładają się w przyrodzie. Dlatego właśnie osoby, które żyją w zgodzie z ideą zero waste, starają się unikać takich produktów, zastępując je tymi ekologicznymi.

Chemia domowa zero waste, jakiej używają, produkowana jest z organicznych składników roślinnych i prostych minerałów. Ekologiczna chemia gospodarcza konfekcjonowana jest w biodegradowalne opakowania z papieru i kartonu lub szklane butelki, które można po zużyciu produktów wykorzystać na tysiące różnych sposobów, redukując do minimum ilość generowanych w gospodarstwie domowym odpadów.

Ekologiczna chemia gospodarcza – najczęściej wykorzystywane składniki

Jak już wspomnieliśmy, omawiana w tym artykule chemia domowa zero waste bazuje na prostych składnikach naturalnie występujących w przyrodzie. Ich zaletą jest to, że nie wymagają uruchamiania skomplikowanych procesów technologicznych umożliwiających ich wytworzenie, a zatem nie szkodzą środowisku nawet na etapie produkcji. Dodatkowo, są to substancje i minerały, które są bardzo bezpieczne dla zdrowia zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Ekologiczna chemia gospodarcza oferowana między innymi w sklepie internetowym OtoNatura, we współpracy z którym powstał ten artykuł, opiera się na occie, organicznych olejkach eterycznych, soli morskiej, sodzie oczyszczonej czy naturalnych płatkach mydlanych. Nie zawiera toksycznych związków chemicznych szkodzących człowiekowi i planecie oraz niebezpiecznych konserwantów, stabilizatorów czy spulchniaczy, jakie można spotkać w konwencjonalnych preparatach do użytku domowego.

Czy chemia domowa zero waste jest skuteczna?

Nie sposób zaprzeczyć, że współczesna chemia gospodarcza charakteryzuje się wysoką skutecznością w walce z rozmaitymi zanieczyszczeniami. Nowoczesne preparaty chemiczne radzą sobie świetnie nawet z kamieniem, rdzą czy zaschniętymi złogami tłuszczu. Za ich efektywność odpowiadają jednak substancje, których produkcja przyczynia się do przyspieszania degradacji środowiska naturalnego, a użytkowanie może powodować problemy natury zdrowotnej (szczególnie o charakterze dermatologicznym).

Nie zmienia to faktu, że współczesne środki gospodarcze może z powodzeniem zastąpić bezpieczna dla zdrowia i środowiska naturalnego chemia domowa zero waste. Wspomniana ekologiczna chemia gospodarcza wykazuje się podobną skutecznością co ta konwencjonalna i podobnie jak ona skutecznie usuwa różnego typu zanieczyszczenia. Nie ulega jednak wątpliwości, że robi to dużo dyskretniej od nowoczesnych preparatów – nie pieni się ani nie pachnie tak spektakularnie intensywnie jak one,

Reasumując, ekologiczna chemia gospodarcza to doskonała alternatywa dla konwencjonalnych preparatów dostępnych w marketach, pozostająca w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Chemia domowa zero waste na bazie organicznych , bezpiecznych dla środowiska i zdrowia składników, oferowana w całkowicie biodegradowalnych lub możliwych do poddania recyklingowi opakowaniach, dostępna jest np. w ekologicznych drogeriach internetowych takich jak OtoNatura.com.pl . Zdecydowanie warto postawić na taką chemię nie tylko po to, by ratować naszą planetę, ale również dbać o własne zdrowie.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here