Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Lubaczowie – program

0

W Lubaczowie odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Na uroczystości zapraszają Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto obchodzone corocznie 11 lipca. Poświęcone jest pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II RP, dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej. Ustanowione zostało na mocy uchwały Sejmu z dnia 22 lipca 2016 roku.

W tym roku, w Lubaczowie obchody rozpoczną się 8 lipca (środa) o godz. 17:00 w sali widowiskowej MDK otwarciem wystawy “Katyń zbrodnia, która miała być zapomniana” udostępnionej przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie. Ponadto Zenon Fajger – główny specjalisty oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Rzeszowie delegowany przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie wygłosi wykład. Odbędzie się także uroczyste podsumowanie konkursu “Kresowe Wspomnienia”. Laureatom wręczone zostaną nagrody.

Z kolei 11 lipca (sobota) zapalone zostaną znicze na mogiłach, przy tablicach i pomnikach. Upamiętnienia pomordowanych przez OUN-UPA w powiecie lubaczowskim dokonają: JS2033 Lubaczów, ZHP Lubaczów, TMLIKPW Lubaczów. O godz. 18:00 w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie odprawiona zostanie msza święta kresowa. Po modlitwie złożone zostaną wiązanki kwiatów przed tablicą pamięci w hołdzie Polakom z Kresów.

Ze względu na stan epidemii spotkania odbywać się będą z zachowaniem wymogów sanitarnych. Organizatorzy proszą o potwierdzenie udziału w uroczystościach pod nr tel. 16 632 93 50 do dnia 06.07.2020.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here