Gmina Lubaczów: Upamiętnili 80. rocznicę deportacji Polaków na Sybir

0

W niedzielę, w 80. rocznicę deportacji Polaków w głąb Rosji, w Baszni Dolnej odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą mieszkańcom gminy Lubaczów wywiezionym na Sybir, zmarłym na nieludzkiej ziemi i ocalałym.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, którą w intencji mieszkańców gminy Lubaczów wywiezionych przez sowietów na Sybir w 1940 roku oprawili Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego Andrzej Stopyra oraz Proboszcz Parafii pw. Świętego Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej Leszek Bruśniak. Po Liturgii odsłonięto pamiątkową tablicę, którą na zamówienie wykonał dr Stanisław Marek Dryniak z ASP w Krakowie. Głos zabrali Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów, Barbara Janczura – Członek Zarządu Terenowego Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie, Anna Schmidt-Rodziewicz – Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Poseł na Sejm RP, Teresa Pamuła – Poseł na Sejm RP oraz Zenon Swatek – Starosta Lubaczowski.

W wystąpieniach wiele razy odniesiono się do okrutnych deportacji, jakie spotykały Sybiraków. Nawiązano do rysu historycznego i wspomnień ludzi, którzy przeżyli piekło Sybiru i wrócili do Ojczyzny, rysując przed rodakami obraz tego, czego doświadczyli na zesłaniu. Podkreślano także, jak ważne jest podtrzymywanie, pielęgnowanie i przekazywanie wiedzy o tych wydarzeniach kolejnym pokoleniom. Uroczystościom przyświecały słowa „Pamięć ocala, bywa jednak i tak, że i ona potrzebuje ocalenia”.

Następnie przedstawiciele Sybiraków, władz rządowych i samorządowych, służb mundurowych, kombatantów, harcerzy oraz lokalnych stowarzyszeń złożyli kwiaty pod tablicą.

Galeria zdjęć, fot. gminalubaczow.pl

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here