Jeśli chcemy nauczyć się od profesjonalistów tego, jak prawidłowo parzyć kawę, tworzyć przeróżne koktajle mleczno-kawowe i łączyć umiejętnie espresso z alkoholem, warto zdecydować się na kurs baristy. Zdobyte podczas zajęć teoretycznych i praktycznych umiejętności oraz wiedza umożliwią serwowanie najlepszej jakości kawy na świecie, o unikalnym smaku i niesamowitym aromacie.


Po co komu kursy baristyczne?


Kurs baristy opiera się głównie na zapoznawaniu się ze sprzętem barowym i nabywaniu umiejętności praktycznych. Na zajęciach teoretycznych możliwe jest poznanie dostępnych gatunków kaw, łącznie z ich historią i tradycją parzenia. Zdobyta wiedza, praktyka doświadczenie pozwalają na objęcie stanowiska baristy w kawiarni. Na koniec kursu konieczne jest zdanie egzaminu, dzięki czemu uczestnik otrzyma specjalny certyfikat, będący świadectwem posiadania obszernej wiedzy i umiejętności z zakresu baristyki. Kursanci zaznajamiani są z najpopularniejszymi gatunkami kawy i mleka, uczą się przyrządzania jej od podstaw i przygotowywania różnych napojów kawowych. Wiedzą, jak prawidłowo dbać sprzęt i jak pracować z klientami.


Czego pozwoli się dowiedzieć i nauczyć kurs na baristę?


Kurs baristy będzie wyglądał nieco inaczej, w zależności od tego jak stopień zaawansowania wybierzemy. Wyróżnić można kursy baristyczne pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Nie zawsze konieczne jest posiadanie zaawansowanych umiejętności i rozległej wiedzy, aby móc piastować stanowisko baristy. Przy wyborze kursu trzeba mieć na uwadze swoje predyspozycje i cele. Jeśli nigdy nie mieliśmy jeszcze nigdy do czynienia z profesjonalną sztuką parzenia kawy, niewiele też wiemy o niej samej, należy zacząć od kursu baristy I stopnia. Można wówczas dowiedzieć się tego, jak prawidłowo parzyć kawę, aby wydobyć z niej najsmaczniejszą esencję. Do podstaw zaliczyć można też obsługę ekspresu ciśnieniowego i młynka żarnowego. Kursant poznaje metody prawidłowego parzenia kawy, spieniania mleka, przyrządzania różnych rodzajów kaw.


Z kolei kurs baristy II stopnia dedykowany jest osobom, które chcą pracować lub już pracują jako barista. Podczas zajęć możliwe staje się poznanie tego, jak będzie wyglądała codzienna paca na tym stanowisku. Teoria dotyczy wszystkiego na temat ziaren kawy, zasad pracy poszczególnych maszyn barowych, przyrządzania rożnego rodzaju napojów kawowych i technik efektywnego spieniania mleka. Doświadczony barista pokaże, jak właściwie regulować, dozować i ubijać kawę itd. W przypadku kursu baristy III stopnia nacisk kładziony jest przede wszystkim na umiejętności wizualne i doskonalenie sztuki profesjonalnego parzenia kawy. Możliwe staje się nabycie wiedzy dotyczącej tego, jak robić drinki alkoholowe z użyciem espresso. Takie kurs przygotowuje w pełni do objęcia wymarzonego stanowiska baristy w każdym lokalu.

Źródło: https://coffee-support.com/


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here