Gmina Lubaczów: W hołdzie pomordowanym przysiółku Czarne

0

Samorząd gminy Lubaczów wraz z parafią pw. Opieki Matki Bożej w Załużu zorganizowali w niedzielę (21.06) uroczystości patriotyczno-religijne mające na celu upamiętnienie mordu, które miały miejsce na przysiółku Czarne przed 79 laty.

W 1941 roku żołnierze niemieckiego Wehrmachtu w odwecie za strzały padające z pól odpowiedzieli masakrą przysiółka Czarne. Spalono zabudowania, dopuszczono się mordu 30 osób – mieszkańców Załuża –Czarne, Podłęża i Dachnowa. Śmierć poniosły wówczas całe rodziny: Czarnych, Czabanyków, Monczynyów, Broziów, Pryczków i innych. Nie oszczędzono ani starszych, Maria Czarna miała wówczas ponad 70 lat, ani dzieci, najmłodszy Zenon Monczyn skończył 4 lata.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się na przysiółku Czarne przy krzyżu – pomniku. Po przywitaniu uczestników, modlitwę za bestialsko zamordowanych poprowadził o. Jan Szpyt. Następnie odbyła się ceremonia złożenia kwiatów przez liczne delegacje. Uczestnicy uroczystości udali się także na cmentarz parafialny w Załużu – tu modlitwę za pomordowanych przy zbiorowym grobie poprowadził miejscowy proboszcz ks. Tadeusz Maciejko.

O godz. 11:00 w kościele parafialnym w Załużu rozpoczęła się msza święta, po której złożono kwiaty przy tablicy pamiątkowej znajdującej się w przedsionku.

Asystę uroczystości przygotowała Jednostka Strzelecka 2033 im. gen. J. Kustronia w Lubaczowie.

Galeria zdjęć, fot. gminalubaczow.pl

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here