Siłowniki elektryczne znajdują zastosowanie w wielu branżach. Spotyka się je na przykład w maszynach rolniczych, zamkach samochodowych czy bramach elektrycznych. Wymienione przykłady dotyczą jednak dosyć prymitywnych rozwiązań. My skupimy się na siłownikach elektrycznych do zastosowań w automatyce przemysłowej lub w zaawansowanych robotach.  Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Najprościej można powiedzieć, że siłowniki elektryczne są urządzeniami zmieniającymi ruch z obrotowego na liniowy. Ponieważ ich zastosowanie jest bardzo szerokie, a aplikacje związane z kontrolą ruchu są coraz bardziej zaawansowane, na rynku można znaleźć sporo propozycji.

Z czego składa się siłownik elektryczny?

Z reguły kiedy słyszymy o siłownikach, to głównie przez zalety, z jakimi wiąże się korzystanie z tego rozwiązania, ale o tym, jak są zbudowane już nie. Aby tłok siłownika elektrycznego zaczął się poruszać musi zostać napędzony silnikiem elektrycznym, czasem silnikiem elektrycznym wraz z przekładnią. Siłowniki dostępne na rynku zwykle są kompatybilne z większością silników serwo i silników krokowych popularnych producentów. Czasami w celu uzyskania dużej siły na końcu tłoka sięga się po przekładnie wielostopniowe. Jednak na rynku są już siłowniki elektryczne, które same osiągają siły powyżej 220 kN, mogące unieść nawet 20-tonowe ładunki.

Siłownik elektryczny wyraźnie różni się od siłowników hydraulicznych i pneumatycznych, chociaż ich funkcje są podobne. W przeciwieństwie do siłowników napędzanych cieczą i powietrzem, siłą napędową siłowników elektrycznych jest energia elektryczna. Przekłada się to na prostszą konstrukcję i wiele innych korzyści. W układzie zasilania nie ma nieszczelności przekładających się na ubytki w obrębie czynnika napędowego. Nie ma też konieczności wymiany takich elementów jak sprężarki czy pompy.

Jak działają siłowniki elektryczne?

W zasadzie działanie urządzenia jest nieskomplikowane. Zamontowany do siłownika silnik wprowadza w ruch obrotowy śrubę napędową. Na śrubie przesuwa się nakrętka z przytwierdzonym do niej tłokiem. Tłok wysuwa się z korpusu siłownika, a następnie się cofa. Do tłoka może być przymocowany przenoszony ładunek, siłownik może też taki ładunek ciągnąć lub pchać. Jeśli siłownik jest wyposażony w śrubę samohamowną lub na silniku zamontowany jest hamulec, utrzymanie ładunku jest możliwe również po odłączeniu zasilania.

Przewaga nad siłownikami hydraulicznymi i pneumatycznymi

Warto podkreślić, że w zestawieniu z siłownikami hydraulicznymi i pneumatycznymi, siłowniki elektryczne wyróżniają się niską emisją hałasu i doskonałą wydajnością. Oprócz tego wymiana rozwiązań hydraulicznych czy pneumatycznych na elektryczne oznacza eliminację zanieczyszczeń oraz całej infrastruktury związanej z utrzymaniem takich układów. Elektryczny system liniowy to jednak przede wszystkim precyzja pozycjonowania i najlepsza kontrola procesów. 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here