TOP 10 turystycznych lokalizacji na Ziemi Lubaczowskiej

6

Przed nami długi weekend i możliwość aktywnego, a zarazem bezpiecznego odpoczynku na łonie natury. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać na podkarpackiej części Roztocza. Lista powstała w oparciu o wirtualną popularność destynacji marki turystycznej Ziemia Lubaczowska w ubiegłym sezonie.

1. DAHANY [GMINA HORYNIEC-ZDRÓJ]

Fot. Krystian Kłysewicz

Dahany to jeden z najpiękniejszych zakątków Roztocza. To rozległe łąki, położone u stóp Wielkiego Działu, gdzie do 1947 r. leżały wsie Dahany I i Dahany II zamieszkałe przez ludność ukraińską. Dziś ich ślady znaczą słabo widoczne, zarastające fundamenty, dziczejące drzewa owocowe i duży kamienny krzyż bruśnieński. Krajobraz raczej przypomina Bieszczady lub Beskid Niski. 

Współrzędne geograficzne (DD): 50.282901, 23.400812 – Google Maps.

2. KRESOWA OSADA W BASZNI DOLNEJ [GMINA LUBACZÓW]

Fot. Kresowa Osada

Kresowa Osada w Baszni Dolnej to miejsce, które ma ugruntowaną pozycję w branży turystycznej w regionie. Choć obecnie jest tu nieco ciszej niż zwykle, to gości ściąga do obiektu miejscowa restauracja, w której możemy zasmakować m.in. dań kuchni kresowej. Odwiedziny polecamy szczególnie w długi weekend, bo od czwartku (Boże Ciało) do niedzieli restauracja jest otwarta każdego dnia, a dania z nowego letniego menu są bardzo wysoko oceniane.

Współrzędne geograficzne (DD): 50.172614, 23.2474321 – Google Maps.

3. CZTERY STAWY [GMINA NAROL]

Fot. ziemialubaczowska.com

Cztery Stawy to obiekt wypoczynkowo-gastronomiczny znajdujący się w Rudzie Różanieckiej, nieopodal słynnej z malowniczych wodospadów na Tanwi miejscowości Huty Szumy oraz Suśca. Serwowane są tutaj świeże ryby w rozmaitych odsłonach. Ne miejscu możecie spróbować fishburgera, karp kanapki i w wielu innych odsłon ryby. A do tego las, woda i chillout. Czego chcieć więcej?

Współrzędne geograficzne (DD): 50.3388915, 23.1970548 – Google Maps.

4. ZALEW W STARYM LUBLIŃCU [GMINA CIESZANÓW]

Fot. Tomasz Mielnik, ziemialubaczowska.com

Zalew w Starym Lublińcu na rzece Wirowej (dopływie Tanwi) zbudowany został w latach 60., jako zbiornik wody dla okolicznych wsi i deszczowni nawadniających pola. Ma długość blisko kilometra, szerokość 300 m, powierzchnię około 35 hektarów i regularny owalny kształt. Na zalewie są dwie wyspy, ostoje ptaków wodnych. O czystości wody świadczą żyjące raki i małże.

Współrzędne geograficzne (DD): 50.275806, 23.042429 – Google Maps.

5. KAPLICZKA W NOWINACH HORYNIECKICH [GMINA HORYNIEC-ZDRÓJ]

Fot. Tomasz Mielnik, ziemialubaczowska.com

Kaplica drewniana, w której jest czczona od niepamiętnych czasów łaskami słynąca figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Kaplica stoi wśród licznych źródeł wypływających spod otaczających ją wzgórz, w uroczym wąwozie leśnym. Miejsce kultu religijnego powstało na cześć objawienia się Matki Boskiej trójce pastuszków – 12 czerwca 1636 r. Uroczystości odpustowe każdego roku gromadzą ogromne rzesze wiernych. W tym roku pierwsza msza św. odprawiona zostanie w sobotę (13.06) o godz. 11.00, główna msza św. odpustowa o godz. 17.00.

Współrzędne geograficzne (DD): 50.220155, 23.4028354 – Google Maps.

6. PAŁAC ŁOSIÓW [GMINA NAROL]

Fot. Tomasz Mielnik, ziemialubaczowska.com

Pałac pochodzi z końca XVIII w. Jego budowa rozpoczęła się w 1770 r. z inicjatywy Feliksa Antoniego Łosia. Pałac oparty jest na planie podkowy, z reprezentacyjną bramą. Duży piętrowy budynek, ozdobiony w części centralnej ryzalitem. Wejście ograniczają cztery kolumny z Koryckimi kapitelami. Po obu stronach pałacu biegną ażurowe kordegardy. Ich zwieńczeniem są kwadratowe oficyny nakryte mansardowym dachem.

Współrzędne geograficzne (DD): 50.3615347, 23.3324988 – Google Maps.

7. CERKIEW W GORAJCU [GMINA CIESZANÓW]

Nocna odsłona cerkwi w Gorajcu w obiektywie Krystiana Kłysewicza.

Drewniana cerkiew z 1586 r. należy do najstarszych obiektów drewnianego budownictwa cerkiewnego w Polsce. Cerkiew ma konstrukcję zrębową i posadowiona jest na kamiennej podmurówce. Wykonana została przez profesjonalny warsztat ciesielski. Charakteryzuje się połączeniem zachodnich, późnogotyckich elementów konstrukcyjnych z bryłą ukształtowaną według tradycji wschodniej.

Współrzędne geograficzne (DD): 50.2688969, 23.2045424 – Google Maps.

8. DĘBOWY DWÓR [GMINA NAROL]

Fot. Dębowy Dwór

Ośrodek wypoczynkowo-szkoleniowy Dębowy Dwór w Rudzie Różanieckiej to nowoczesny i niezwykle uroczy skrawek roztoczańskiej ziemi. Spośród wielu obiektów w regionie wyróżnia się możliwością spędzenia czasu na wyspie na wodzie. W restauracji zasmakujesz najlepszych roztoczańskich smaków. Kuchnia specjalizuje się w regionalnych daniach rybnych. Gwarantuje świeże potrawy i w pełni profesjonalną obsługę.

Współrzędne geograficzne (DD): 50.3297692, 23.1919533Google Maps.

9. KAMIENIOŁOM W BRUŚNIE [GMINA HORYNIEC-ZDRÓJ]

Fot. Tomasz Mielnik, ziemialubaczowska.com

Na terenie powiatu lubaczowskiego stolicą kamieniarstwa ludowego było Brusno. Od XVI wieku z pobliskich kamieniołomów wydobywano piaskowiec i wapień, z których wyrabiane były żarna oraz kamienie młyńskie. Przetwórstwo zmierzało ku rzemiosłu artystycznemu, które zasłynęło z wyrobu nagrobków i kapliczek przydrożnych. Obecnie kamieniołom nie jest rozległy czy też głęboki, ale nazwa „kamieniołom bruśnieński” wpisał się dość mocno w historię Roztocza.

Współrzędne geograficzne (DD): 50.245120, 23.366474 – Google Maps.

10. ZIEMIA LUBACZOWSKA

Fot. Krystian Kłysewicz

Ziemia Lubaczowska jest wyjątkowo bogata w ciekawe w miejsca. Tu tutaj można wziąć drugi oddech, poznać lokalną historię i kulturę oraz smaki dawnych potraw.

Co jeszcze warto zobaczyć w naszej okolicy?

Sprawdźcie na www.ziemialubaczowska.com.

Materiał promocyjny marki turystycznej Związku Powiatowo-Gminnego Ziemia Lubaczowska.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

6 komentarze

    • Dla Ciebie nic ciekawego, dla setek odwiedzających co roku – miejsce w które chcą wrócić. Nie zawsze historyczne atrakcje turystyczne (nawiązując do przykładu o pałacu) przyciągają najwięcej odwiedzających. Cerkwi takich jak u nas (wpisanych do UNESCO) w pozostałej części kraju jest jeszcze 6, całkiem dobra statystyka. Najważniejsze – trzeba umieć dostrzegać wartości, czasem nawet nie wiesz po jak ważnym miejscu depczesz. A ze względu na położenie, wartości historycznych, kulturowych i przede wszystkim przyrodniczych nie brakuje.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here