Gmina Narol z partnerem ze Słowacji realizują projekt

0

Gmina Narol wraz z Obec Zupcany na Słowacji wspólnie realizują projekt „Upowszechnianie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego poprzez utworzenie transgranicznych centrów kultury i tradycji miejscowości Ruda Różaniecka i Zupcany”.

Fot. Ratusz w Narolu

Umowa o współpracy między partnerami podpisana została w 2017 roku, kiedy złożony został wniosek o dofinansowanie. Środki udało się pozyskać rok później. Dzięki realizacji projektu możliwa jest wymiana doświadczeń pomiędzy Polakami a Słowakami w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Celem mikroprojektu jest ochrona i rozwój zasobów kultury, skoncentrowany na wspólnym utworzeniu miejsc i infrastruktury, które udostępnione zostaną mieszkańcom i turystom. W ramach działań przeprowadzono warsztaty etnograficzne i rękodzielnicze oraz wybudowano dwie wiaty wystawiennicze i jedną ekspozycyjną. Projekt przewiduje także utworzenie serwisu e-muzeum, publikację foldera promocyjnego i organizację konferencji podsumowującej działania.

– Polacy, jak również Słowacy, posiadają bogatą i wielokulturową historię oraz piękną, nieskażoną przyrodę, z której należy czerpać i uczyć się jej na nowo. Tradycja lokalna to wartość sama w sobie, dlatego należy przedsięwziąć odpowiednie działania aby przetrwała po obu stronach granic. – czytany na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Narol.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here