Objawami, które świadczą o uszkodzeniu wtryskiwacza benzynowego jest nie tylko trudny rozruch silnika, ale też niepokojące strzały, dymienie i jego nierówna praca. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, kluczem jest jednak szczegółowa diagnoza – jedynie w ten sposób można dokładnie określić, czy niezbędna jest kosztowna wymiana, czy może wystarczy regeneracja komponentu.

Jak sprawdzić, czy wtryskiwacz nadaje się do wymiany

Trudny rozruch i nierówna praca silnika to najczęstsze objawy, z jakimi się spotkasz. Zauważysz też nagłe zrywy pojazdu, które są spowodowane pobieraniem większych dawek paliwa i drgania auta na jałowym biegu. Na wolnych obrotach z pewnością spotkasz się z dymieniem jasnym dymem, a podczas obciążenia silnika – kopceniem na czarno. Ostatecznie wszystkie te sygnały prowadzą do unieruchomienia silnika.

Zanim jednak do tego dojdzie, masz mnóstwo czasu, by samemu sobie z nimi poradzić. Na początku wykonaj pomiar ciśnienia w listwie zasilającej. Jeśli jest prawidłowe, przyjrzyj się bliżej pompie paliwa – diagnostyka na tym etapie polega na demontażu, umyciu i wyczyszczeniu wtryskiwaczy, w czym pomóc Ci może Ceramizer CP (https://www.ceramizer.pl/ceramizer-cp). Podczas typowej eksploatacji oczyszcza on układ zasilania paliwem i wydłuża jego trwałość. Bywa, że podjęcie szczegółowego czyszczenia układu zasilania paliwem eliminuje występujące objawy, a tym samym – pozbywa się problemu i zapewnia silnikowi powrót do prawidłowej pracy.

Jeśli czyszczenie nie pomaga…

Najlepszym wyjściem będzie wizyta u mechanika. On nie tylko oceni ich stan wzrokowo, ale przeprowadzi test komputerowy. Negatywny wynik to jednoznaczne wskazanie, że wtryskiwacze są uszkodzone i wymagają regeneracji lub wymiany. Bardziej opłacalne okazuje się zregenerowanie ich – poddanie silnika takiej modyfikacji pozwala na osiągnięcie niższego spalania i większej mocy.

Zakup nowych wtryskiwaczy to nie tylko koszty sięgające kilku tysięcy złotych, ale też brak pewności co do ich stanu – mogą okazać się nieszczelne oraz nie dawkować lub nie rozpylać jednakowo paliwa. Musisz też liczyć się z większym spalaniem, niższą mocą i innymi problemami, jakie rodzi niesprawdzony sprzęt. By wyeliminować ryzyko zamontowania nieprawidłowo działających pomp paliwa w przypadku, gdy jest to jedyna opcja, trzeba je szczegółowo sprawdzić.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here