Z oznakowaniem CE znajdującym się na różnorodnych produktach spotkał się niemal każdy. Warto więc dowiedzieć się, co ono oznacza, a także jakie warunki musi spełnić dany towar, aby je otrzymać. To nic innego, jak potwierdzenie zgodności z aktualnie obowiązującymi normami oraz standardami. Należy jednak mieć świadomość, że nie wszystkie elementy sprowadzane z Chin muszą być znakowane. Dotyczy to wyłącznie konkretnych grup produktów.

Co oznacza symbol CE?

CE, czyli Conformité Européenne jest potrzebny w przypadku importu, niektórych grup towarów z Chin. Po przejściu odpowiednich kontroli możliwe jest stwierdzenie, czy są one zgodne z normami europejskimi. Dotyczy to przede wszystkim standardów bezpieczeństwa, zdrowia, a także jakości. W innym przypadku produkty nie mogą zostać dopuszczone do legalnej sprzedaży w Europejskiej Strefie Ekonomicznej.

Kiedy wymagane jest oznakowanie CE?

Jak już wspomniano, opisywane oznakowanie CE nie jest wymagane w każdym przypadku. Dotyczy ono jedynie konkretnych grup towarów, które wskazane są w dyrektywach. Mowa tutaj o m.in.:

 • – wyrobach medycznych oraz farmakologicznych,
 • – częściach motoryzacyjnych,
 • – maszynach,
 • – urządzeniach elektronicznych,
 • – urządzeniach ciśnieniowych,
 • – urządzeniach gazowych,
 • – zabawkach dla dzieci,
 • – sprzętach ochrony indywidualnej,
 • – telefonach komórkowych,

Wyróżnia się dyrektywę starego podejścia oraz nowego podejścia. W drugim przypadku proces wprowadzania nowego produktu na rynek europejski przebiega o wiele szybkiej. Symbol CE nie musi znajdować się na produktach, które nie są określone w dyrektywie nowego podejścia. Dotyczy to np. żywności, kosmetyków, mebli, ubrań, rowerów dla osób dorosłych.

Jak uzyskać oznakowanie CE?

Ci, którzy zajmują się importem towarów z Chin zastanawiają się, w jaki sposób uzyskać oznakowanie CE. Należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

 1. 1. Na starcie określamy dyrektywę, która znajduje zastosowanie w przypadku konkretnego typu towaru np. elektroniki, akcesoriów dla dzieci, obuwia.
 2. 2. Następnie zapoznajmy się z wymaganiami unijnymi względem danego produktu. Jeśli jest on zgodny z normami, to można mówić o „domniemanej zgodności”.
 3. 3. W dyrektywie określone jest, czy zgodność musi zostać oceniona przez konkretny organ administracyjny.
 4. 4. Przed dopuszczeniem do sprzedaży na rynku unijnym towar musi zostać kompleksowo przetestowany. Odpowiada za to jego producent.
 5. 5. Producent wyrobu odpowiada również za sporządzenie dokumentacji technicznej, która jest niezbędna do tego, aby uzyskać symbol CE.
 6. 6. Oznakowanie umieszczamy na produkcie. Sporządzamy również deklarację, która potwierdza jego zgodność z normami europejskimi. Nie zawsze musi być ona dołączana do towaru, jednak w każdym przypadku należy przechowywać dokument na wypadek kontroli.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here