Ponad 9 mln zł na konserwację podkarpackich zabytków

0

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu przyznał 205 dotacji na kwotę ponad 9 mln zł na konserwacje obiektów zabytkowych na Podkarpaciu. Wśród wnioskodawców znalazły się podmioty z powiatu lubaczowskiego.

Wnętrze Kościoła Parafialnego p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Horyńcu-Zdroju, fot. Anna Serkis

– Głównym kryterium było – czy obiekty otrzymały dotacje z innych źródeł np. z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizacje prac konserwatorskich. Wtedy pieniądze konserwatorskie mogły pomóc w wykonaniu całości zadania. – mówiła dla Polskiego Radia Rzeszów Beata Kot, podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków.

Dotacje przyznawane zostały w dwóch zakresach – dla zabytków nieruchomych i ruchomych. W tej pierwszej przyznano dotację w wysokości 23 tys. zł na remont konstrukcji i pokrycia dachu, wykonanie obróbek blacharskich i tynków renowacyjnych kaplicy grobowej Ponińskich w Horyńcu-Zdroju. Dofinansowanie otrzymała również Parafia Rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Krowicy Samej. Kwota 15 tys. zł przeznaczona będzie na montaż systemu sygnalizacji pożarowej. Wsparcie finansowe w wysokości 30 tys. otrzymała także Gmina Wielkie Oczy, która będzie kontynuowała prace w cerkwi i wyremontuje ściany.

Natomiast w zakresie zabytków ruchomych dofinansowanie w kwocie 40 tys. zł otrzymała Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Horyńcu-Zdroju, która dokona konserwacji polichromii ściennej i wyposażenia kościoła.

W sumie do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu wpłynęło 422 wnioski. Przyznano 205 dotacji na kwotę 9 mln 392 tys. zł.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here