Trudna historia – pamięci Mieszkańców wsi Rudka

8

Co roku, w kwietniu, obok pomnika pomordowanych przez UPA, oddajemy hołd mieszkańcom nieistniejącej wsi Rudka. W tym roku, zważywszy na przyjęte ograniczenia, obchody miały bardzo skromny charakter. Ich pamięć uczcimy jednak także w inny sposób.

W Rudce, po której dziś pozostały jedynie pola, zamordowano 65 osób, w tym kobiety i dzieci. Pacyfikacja była elementem czystki etnicznej prowadzonej przez OUN i UPA. Niemal doszczętnie spalono wieś, a ocalonym nakazano „wynosić się za San”. Każdego roku w rocznicę tych wydarzeń przy pomniku organizowane są obchody. W tym roku miały one jednak wyjątkowo skromny charakter, wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele samorządu powiatu lubaczowskiego oraz gmin Cieszanów i Horyniec-Zdrój. Wiązanki kwiatów złożono także w Radrużu, a relację można obejrzeć w materiale TVP3 Rzeszów (od 16 min. 40 sek.).

W najbliższy piątek (24.04) od godz. 13:00 będziemy mieli okazję zapoznać się z prezentacją „Trudna historia – pamięci Mieszkańców wsi Rudka”, którą przygotuje Tomasz Róg dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie. W tym celu na facebook’u utworzono specjalne wydarzenie.

AH, hp, elubaczow.com

8 komentarze

  1. Bardzo mi przykro,ze tak lekkomyslnie przechodzi sie do tematu ludobojstwa ukraincow. Chyba zacznę ufac,ze u nas jest ich V kolumna. I durne gadanie-a bo historia trudna,dawno to bylo,trudno powiedziec. Nie! ukrainiec nie bedzie moim przyjacielem! pamietajcie jedno,to opowiadali moi przodkowie-rosjanin (nie politruk,taki zwykly Iwan ze wsi) jak kocha to szczerze,jak nienawidzi to tez szczerze. A ukrainiec tu cie ugosci,poczestuje a w nocy zasadzi ci kose w zebra. Tak mowili swiadkowie tamtych wydarzen

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here