Kardynał Marian Jaworski opuścił szpital

0

Arcybiskup senior archidiecezji lwowskiej kardynał Marian Jaworski opuścił w środę (22.04) krakowski Szpital Specjalistyczny im. Dietla, w którym spędził niespełna dwa tygodnie.

Przypomnijmy, że niespełna dwa tygodnie temu w nocy 9 kwietnia r. arcybiskup senior archidiecezji lwowskiej kardynał Marian Jaworski trafił do szpitala. Wtedy jego stan lekarze określali jako poważny, ale stabilny. W szpitalu udało się jednak uzyskać dużą poprawę i kardynał został już wypisany z placówki.

„Udało się opanować stan zagrożenia dla życia i zdrowia kardynała, który wystąpił u niego z przyczyn kardiologicznych. Jego stan zdrowia nie wymaga dalszej hospitalizacji, opuścił szpital i zgodnie z jego życzeniem udał się do domu” – powiedział PAP wicedyrektor szpitala Marcin Mikos.

Kardynał Marian Jaworski w sierpniu ubiegłego roku skończył 93 lata. Jako wikariusz pracował w latach 1950–1951 w parafii św. Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej. W latach 1956–1958 był kapelanem i sekretarzem osobistym arcybiskupa Eugeniusza Baziaka, administratora archidiecezji krakowskiej. W 1967 roku w wyniku obrażeń w wypadku kolejowym pod Działdowem duchownemu amputowano część lewej ręki. W 1971 otrzymał godność kapelana honorowego, a w 1976 prałata honorowego Jego Świątobliwości. W 1974 został kanonikiem gremialnym lwowskiej kapituły archikatedralnej w Lubaczowie. 21 maja 1984 został prekonizowany administratorem apostolskim polskiej części archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie i biskupem tytularnym Lambaesis. Święcenia biskupie otrzymał 23 czerwca 1984, konsekrował go kardynał Franciszek Macharski. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Mihi vivere Christus est” (Dla mnie życiem jest Chrystus). 29 czerwca 1984 odbył ingres do prokatedry bł. Jakuba Strzemię w Lubaczowie. 16 stycznia 1991 papież Jan Paweł II mianował bp. Jaworskiego pierwszym po II wojnie światowej arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku obrządku łacińskiego. W 1992 r. bp. Jaworski został pierwszym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy.

Prezydent Lech Kaczyński w 2007 r. odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2017 r. Prezydent Andrzej Duda wręczył mu Order Orła Białego – najwyższe polskie odznaczenie. W październiku 2017 r. Kardynał odebrał odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here