Powiat lubaczowski: Upamiętnili mieszkańców wsi Rudka

0

Władze powiatu lubaczowskiego upamiętniły w poniedziałek (20.04) mieszkańców wsi Rudka, których 76 lat temu zamordowały oddziały OUN i UPA.

Fot. W. Huk, powiatlubaczowski.pl

19. kwietnia 1944 roku nad ranem, sotnia UPA pod dowództwem Iwana Szpontaka ps. „Zalizniak”, położyła kres wsi Rudka koło Cieszanowa. Zginęło wówczas 65 mieszańców, a sama wieś – strawiona pożarem – zniknęła z krajobrazu już na zawsze. W poniedziałek (20.04), po 76 latach od tej tragedii, hołd pomordowanym mieszkańcom oddali lubaczowscy samorządowcy – Zenon Swatek, Starosta Lubaczowski i Marta Tabaczek, Przewodnicząca Rady Powiatu w Lubaczowie.

Pacyfikacja Rudki była elementem czystki etnicznej prowadzonej przez OUN i UPA.  Zamordowano tam głównie mężczyzn, ale zginęły również kobiety i dzieci. Ocalałych wypędzono „za San”.

Dziś tragedię upamiętnia krzyż i głaz z tablicą, na której wyryte są nazwiska ofiar mordu. Od ponad 20 lat, w rocznicę dramatycznych wydarzeń przy obelisku spotykają się m.in. lokalni włodarze, potomkowie byłych mieszańców Rudki, a także młodzież i mieszkańcy gminy Cieszanów, by poprzez modlitwę, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy  upamiętnić pomordowanych.

elubaczow.com, powiatlubaczowski.pl

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here