Biogazowania w Gorajcu będzie rozbudowana

2

Działająca w Gorajcu w gminie Cieszanów elektrociepłownia na biogaz rolniczy zostanie rozbudowana. Zakończenie prac przewidziano na koniec czerwca br.

Umowę na rozbudowę o kolejny układ kogeneracyjny (silnik) o mocy 0,5 MWe elektrociepłowni na biogaz rolniczy, zlokalizowanej w miejscowości Gorajec w gminie Cieszanów, spółka PGB Inwestycje sp. z o.o. podpisała z MDI ENERGIA S.A. w połowie marca br. Sama biogazownia powstała u nas w 2016 roku.

Wytworzone w biogazowni w Gorajcu ciepło wykorzystywane jest w procesie suszenia drewna i na potrzeby własne. W związku z tym zakres inwestycji przewiduje również budowę dodatkowej komory suszarniczej. (…) W planie przewidziano również budowę dodatkowego zbiornika dozującego oraz zamkniętego zbiornika, w którym przechowywany będzie poferment, powstający w wyniku produkcji biogazu. Masa pofermentacyjna zawiera wysoką zawartość składników odżywczych i tym samym może stanowić znakomity zamiennik dla nawozów sztucznych, który doskonale użyźnia glebę oraz sprawdza się w trakcie suszy – informuje Natalia Grzywalska, specjalista ds. marketingu i komunikacji w PGB Serwis Sp. z o.o.

W biogazowni w Gorajcu w wyniku fermentacji beztlenowej substratów organicznych pochodzenia rolniczego produkowany jest biogaz, który wykorzystuje się do produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej. Obecna moc elektryczna biogazowni to 0,999 MWe, a moc cieplna – 1,110 MWt.

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here