Chcą postawić krzyż „ku pamięci” epidemii

8

Stowarzyszenie Przystanek Horyniec chce postawić krzyż bruśnieński na upamiętnienie ustania panującej pandemii koronawirusa. Inicjatorom społecznej akcji potrzebne jest wsparcie finansowe.

Inicjatywa ma na celu pielęgnację lokalnej tradycji, która przez wieki kształtowała krajobraz naszej części Roztocza i Polski. Krzyż stanowić ma również atrakcję i element promocji naszego regionu oraz kamieniarki bruśnieńskiej. Tutejsze tradycje kamieniarskie sięgają XV wieku. Krzyże stawiane były z różnych okazji, na przykład ustania zarazy.

– Jak wiadomo obecna sytuacja jest bezprecedensowa, dlatego już teraz zaczynamy planować postawienie krzyża upamiętniającego ustanie epidemii koronawirusa. Jesteśmy w kontakcie z Urzędem Gminy w Horyńcu-Zdroju, który pomoże nam wybrać odpowiednie miejsce. Będziemy również kontaktować się z lokalnymi kamieniarzami, aby określić koszty powstania takiego krzyża. – tłumaczą organizatorzy.

Inicjatorzy są pełni nadziei, że mieszkańcy naszego powiatu przychylnie spojrzą na akcję i zechcą ją wesprzeć finansowo. Osoby, które chciałyby przyłączyć się do zbiórki kontaktować powinny się ze Stowarzyszeniem Przystanek Horyniec.

AH, elubaczow.com

8 komentarze

  1. Popieram inicjatorow. Wbrew pozorom to historyczne wydarzenie.w jednej chwili zatrzymal sie caly swiat. Od polityki poprzez gospodarke do sportu. Nigdy nie przeniesiono igrzysk olimpijskich. Co prawda w Moskwie 80 i Los Angeles 84 byly bojkoty,ale IO byly. Tysiace ofiar na calym swiecie.
    Krzyz jak najbardziej. Ale tak jak te XV wieczne. Skromne,bez zbednej cepeliady

  2. Nie rotzumiem tego zalozenia. Glupota ! Wiele jest potrzebujacych, a ten krzyz nie nakrmi glodnych i nie da im dachu nad glowa. Przykre, juz nawet nie smieszne sa te pomysly. Napedzaja materializm i konsumpcjonizm plus zaburzaja naturalna architekture przyrody. glupota!

  3. Krzyże stawiano w czasie epidemii zawsze, przy zbiorowych mogiłach, bo takich w czasie cholerny nie brakowało na naszym terenie. Ile mamy ofiar tej strasznej pandemii na naszym terenie? Ile zbiorowych mogił? Kogo będziemy upamiętniać? Historia oceni skalę tego szaleństwa, pandemia strachu i głupoty!

  4. „upamiętnienie ustania panującej pandemii koronawirusa. Inicjatorom społecznej akcji potrzebne jest wsparcie finansowe” Czyli pandemia już ustala, trzeba ją upamiętnić. Końcowe zdanie kluczowe „wsparcie finansowe”, co za fikcja, wariacja goni wariację!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here