Spór o pastwiska w gminie Oleszyce

2

Od kilku lat toczy się spór między rolnikami ze wsi Zalesie a Urzędem Miasta i Gminy w Oleszycach. Kością niezgody są pastwiska. O całej sprawie informuje Tygodnik Poradnik Rolniczy.

Pastwiska użytkowane są przez rolników od pokoleń. Samorząd zaczął się nimi interesować po wejściu do Unii, gdy okazało się, że można brać dopłaty obszarowe i zasilić nimi budżet gminy. Wtedy po raz pierwszy kółko rolnicze chciało usankcjonować stan faktyczny gruntów. Kolejna próba nastąpiła 10 lat temu, przy okazji likwidacji gospodarstw pomocniczych. W 2016 roku sejmowa ustawa przewidziała możliwość sformalizowania wspólnoty gruntowej, ale rolnicy nic o niej nie wiedzieli.

Do rolników dotarły informacje, że gmina chce wydzierżawić pastwiska. Nie chcąc ich oddawać, do władz samorządowych zwrócili się z petycją. Wnioskowali w niej o bezprzetargową dzierżawę na 3 lata. Rolnicy nie uzyskali odpowiedzi. Odbył się przetarg, w którym zwyciężyła osoba spoza sołectwa.

Jesienią ubiegłego roku gmina wyszła z projektem uchwały, na podstawie której grunty będące częścią Pastwisk miały trafić na przetarg. Odbyło się też kilka spotkań. Rolnicy dowiedzieli się, że gmina może im przekazać tereny, ale muszą być reprezentowani przez Kółko Rolnicze w Zalesiu. Poprosili więc o przedstawienie warunków dzierżawy. Nie uzyskując odpowiedzi pod koniec lutego zwrócili się do gminy z kolejnym pismem. Odpowiedzi znów nie uzyskali, ale doszła do nich wiadomość, że radni w czasie głosowania będą musieli się wypowiedzieć czy są za przetargiem na kolejną część Pastwisk (ok. 34 ha) czy za przekazaniem tych terenów Kółku Rolniczemu w Zalesiu.

12 marca, w czasie nadzwyczajnej sesji rady Gminy w Oleszycach, padły decyzje. Radni w tej kwestii byli podzieleni. Jednak uchwalili przekazanie części Pastwisk Kółku Rolniczemu w Zalesiu. 

Więcej znajdziecie pod linkiem: tygodnik-rolniczy.pl.

AH, elubaczow.com, Tygodnik Poradnik Rolniczy 

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here