Od kilku tysięcy lat hindusi uprawiają jogę. To odpoczynek dla umysłu połączony z ćwiczeniami fizycznymi. Regularne ćwiczenie jogi wspiera funkcjonowanie wielu układów organizmu i przynosi dużo radości. Joga poprawia postawę ciała, zwiększa jego elastyczność i redukuję stres. Co jest potrzebne na początek do praktyki jogi? W jakie akcesoria należy się zaopatrzyć jogin stawiający swoje pierwsze kroki?

Mata do jogi

Mata do jogi to podstawowy atrybut jogina. Wybór odpowiedniej maty do jogi jest szczególnie ważny dla początkujących joginów. Słabej jakości mata może zniechęcić do ćwiczeń lub sprawić, że trening jogi będzie mało komfortowy, a nawet niebezpieczny. Idealna mata do jogi powinna być:

  • – wystarczająco długa
  • – antypoślizgowa
  • – w miarę miękka

Osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w ćwiczeniach jogi, powinny zwrócić uwagę na maty wykonane z naturalnego kauczuku, powleczonego na powierzchni warstwą poliuretanu, dostępne w sklepie internetowym Utupluti. Takie połączenie sprawia, że mata cechuje się wysoką przyczepnością.

Mata antypoślizgowa zwiększa bezpieczeństwo i efektywność treningu i minimalizuje możliwość ześlizgnięcia się lub niefortunnego upadku. Maty kauczukowe charakteryzują się dużą trwałością, mimo tego, że nie należą do najtańszych, jest to zakup na wiele długich lat. Maty kauczukowe polecane są osobom, którym w trakcie ćwiczeń pocą się stopy i ręce. Naturalny kauczuk świetnie absorbuje wodę i pot, jest również bezpieczny dla zdrowia i przyjazny dla środowiska naturalnego.

Długość i szerokość maty należy wybrać według indywidualnych potrzeb. Najlepiej, gdyby była dłuższa o kilkanaście centymetrów niż ciało. Przykładowo osoba o wzroście 160 cm, powinna wybrać matę o długości 180 centymetrów. Standardowa długość maty do jogi wynosi 183 cm, a szerokość 67/68 cm. 

Grubość maty do jogi — czy jest ważna?

Przy wyborze maty do jogi prócz zwracania uwagi na kolor produktu i jego cenę, należy przyjrzeć się grubości produktu. Im grubsza mata, tym wygodniejsza dla ciała, szczególnie dla osób, którym wdają się w znaki stawy i kolana. Grubsza mata daje lepszą izolację od podłogi. Najpopularniejszymi matami są maty o grubości 5 mm, idealne w transporcie i łatwe w czyszczeniu. Dobrze izolują ciało od podłoża i dają wysoki poziom komfortu w trakcie wykonywania asanów. 

Jak czyścić i konserwować matę do jogi?

Mata jest intensywnie użytkowana w trakcie każdych zajęć jogi, nic dziwnego, że po jakimś czasie ulega zabrudzeniu. Nieczyszczona mata może utracić swoją naturalną funkcję antypoślizgową i szybciej się zużyć jest również siedliskiej wielu bakterii. Prócz kwestii higienicznych, dla własnego komfortu psychicznego powinniśmy wykonywać ćwiczenia na zadbanej i czystej macie. Czyszczenie maty wcale nie jest trudnym i żmudnym procesem. Wystarczy nawilżona w wodzie ściereczka lub roztwór z wody i octu w proporcjach 1:1. Matę należy czyścić po każdym treningu, lecz należy pamiętać o tym, by nie wystawiać jej na działanie promieni słonecznych, gdyż doprowadzić to może do wyblaknięcia koloru. Również miejsce przechowywania maty powinno być suche i zaciemnione.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here