Założenie rachunku bankowego nie jest dziś szczególnie skomplikowane. Nie zawsze jednak tak było – kilkanaście lat temu mogliśmy tego dokonać tylko przy osobistym stawiennictwu w jednym z oddziałów danego banku. Technika na szczęście dynamicznie podąża naprzód, a placówki wraz z nią – wszystko po to, aby zapewnić swoim klientom jak najwięcej wygody. Postanowiliśmy dziś wnikliwie przeanalizować dostępne możliwości w zakresie założenia konta w banku oraz wyszczególnić dokumenty, które mogą być potrzebne na tę okoliczność.

Osobista wizyta w jednej z placówek banku

Ten tradycyjny sposób cieszy się wśród osób zakładających konto w banku coraz mniejszym zainteresowaniem. Wymaga większych nakładów czasowych i nierzadko długiego oczekiwania w kolejkach. Co ciekawe, poszczególne placówki same robią wiele, aby potencjalni klienci wybrali inną opcję. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nie jest to skomplikowana operacja, a z biznesowego punktu widzenia lepiej, jeśli do oddziałów przychodzą osoby z bardziej złożonymi sprawami (jak np. kredyt hipoteczny), których często nie da się załatwić drogą online.

W sytuacji, gdy pomimo pewnych możliwych niedogodności i tak preferujesz osobisty kontakt z doradcą, należy zabrać ze sobą dokument umożliwiający weryfikację tożsamości, tj. dowód osobisty. Niekiedy może zdarzyć się też tak, że pracownik poprosi o drugi dokument – jeżeli będzie to konieczne dla finalizacji umowy. Sporym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że o wiele spraw można od razu dopytać i praktycznie natychmiast uzyskać odpowiedź. Kompetentny doradca wskaże też różnego typu opcje dodatkowe i w razie potrzeby posłuży radą.

Skorzystanie z infolinii

To bardzo prosty sposób, który od potencjalnego zainteresowanego w zasadzie nie wymaga wychodzenia z domu. Wystarczy skontaktować się telefonicznie z bankiem poprzez właściwy numer (na ogół bardzo wyraźnie widoczny na stronie internetowej). Resztą praktycznie zajmie się konsultant, który zada telefonującemu określone pytania. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi zostanie sporządzona umowa. Klient będzie musiał stawić się w określonym oddziale, aby ją podpisać lub otrzyma całość za pośrednictwem kuriera. Ten z kolei przekaże sygnowane dokumenty z powrotem do banku. Gdy tylko wszystko zostanie pomyślnie zweryfikowane i zatwierdzone, konto zostanie bez zwłoki uruchomione.

Aplikacja mobilna

Opcja dla wszystkich, którzy z nowoczesnymi technologiami mają do czynienia na co dzień i bardzo chętnie z nich korzystają. Ze sprawdzonej platformy pobieramy aplikację danego banku i postępujemy dokładnie tak, jak zostało to opisane. Jakich dokumentów i danych będziemy potrzebowali? W zasadzie takich samych jak przy zakładaniu konta w banku przez internet. Po zawarciu umowy włącza się dostęp do usług bankowości internetowej. Wystarczy aktywować otrzymaną kartę płatniczą, nadać jej unikalny numer PIN i gotowe.

Wideo weryfikacja

Metoda ciesząca się coraz większą popularnością, jednak na tę chwilę oferuje ją w Polsce tylko kilkoro najważniejszych graczy (została wprowadzona na nasz rynek niespełna 3 lata temu). W jaki zatem sposób przebiega cała operacja? Pomiędzy klientem a doradcą zostaje nawiązane połączenie, podczas którego pracownik ma za zadanie zweryfikować tożsamość osoby chcącej założyć konto w danym banku. Potencjalny klient przybliża twarz, jak również dokument potwierdzający tożsamość do kamery swojego komputera. Następnie doradca potwierdza prawdziwość przedstawionego dowodu osobistego bądź paszportu. Wizerunek wnioskodawcy jest z kolei weryfikowany biometrycznie przez specjalny algorytm (wszystko odbywa się automatycznie).

Co ciekawe, funkcja wideo weryfikacji jak dotąd była dostępna za pośrednictwem komputerów. Od niedawna można z niej korzystać także poprzez aplikację mobilną – pionierem w tym zakresie jest bank Santander.

Założenie konta przez internet

Tę drogę wybiera się najczęściej z uwagi na jej prostotę i szybkość działania. Wystarczy odwiedzić stronę internetową wybranego banku i wypełnić właściwy formularz (mogący składać się z kilku etapów). Konieczne będzie też zaakceptowanie odpowiednich dokumentów (regulaminu, tabeli opłat i prowizji etc.), z którymi warto się zapoznać bez pośpiechu. Gdy wszystko będzie gotowe, pozostanie tylko zawarcie umowy, co można przeprowadzić na dwa sposoby:

  • – za pośrednictwem kuriera (identyczna procedura jak przy zakładaniu konta w banku poprzez infolinię),
  • – za pomocą tzw. przelewu weryfikacyjnego (znacznie prostsza opcja, jednak zarezerwowana tylko dla osób posiadających już jeden ROR, tj. rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy). Wystarczy przelać niewielką sumę środków z dotychczas używanego konta na nowe. To powoduje sfinalizowanie umowy oraz potwierdzenie danych osobowych wnioskodawcy.

Jakich informacji potrzebuje bank?

Do założenia konta w banku będą potrzebne dane podstawowe: imię, nazwisko, data urodzenia, miejsce urodzenia, kraj, nr PESEL, adres zamieszkania bądź zameldowania, seria i numer oraz termin ważności dowodu osobistego, nr telefonu, adres mailowy. W niektórych instytucjach wymaga się też przedstawienia np. jednego z rachunków za media, jednak jest to coraz rzadziej spotykana praktyka. W razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości warto skontaktować się bezpośrednio z bankiem – wykwalifikowani doradcy z pewnością pomogą.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here