Rozważając budowę szamba lub oczyszczalni dla hotelu, pierwszym argumentem, jaki inwestor powinien wziąć pod uwagę, jest koszt budowy i eksploatacji zbiornika. Niezmiernie ważne, szczególnie w ostatnim czasie, są także względy ekologiczne. Zważając choćby na liczbę gości, warto decydować się na rozwiązania gwarantujące wysoką efektywność i niemal bezobsługowe działanie. Która możliwość jest optymalną propozycją dla hotelu?

Względy ekologiczne

Podstawową różnicą pomiędzy szambem a oczyszczalnią są względy ekologiczne. Pierwsza z możliwości generuje znaczne obciążenie dla ekosystemu i budżetu zarządu obiektu, związane z koniecznością częstej utylizacji ścieków w oczyszczalni miejskiej. Problemem bywa również szczelność spoin, które wraz z wiekiem mogą być przyczyną wydostawania się ścieków do gruntu oraz nabierania wody opadowej do środka zbiornika.

Kłopoty te nie dotyczą oczyszczalni. Nowoczesne rozwiązania wykorzystują oczyszczanie mechaniczne, odbywające się w jednym, czterokomorowym zbiorniku. Ścieki, po oddzieleniu części stałych, trafiają do pierwszego oczyszczania biologicznego. Finalnie poddawane są drugiemu etapowi oczyszczania, w którym główną rolę odgrywają bakterie tlenowe, wykorzystujące nieczystości jako źródło pożywienia.

Efektywność szamba i oczyszczalni

Ogromne znaczenie ma także efektywność poszczególnych rozwiązań. Warto wziąć pod uwagę obowiązkowe opróżnianie zbiornika. W przypadku szamba wymagane będzie częste korzystanie z usług firm asenizacyjnych – szczególnie w okresie wzmożonego ruchu turystycznego w hotelu. Konieczne jest także stałe monitorowanie poziomu ścieków w szambie, aby uniknąć przykrych konsekwencji jego przepełnienia.

Oczyszczalnie Biower z kolei skutecznie radzą sobie nawet z dużą ilością ścieków, co ma ogromne znaczenie w przypadku obiektów noclegowych. Niemal bezobsługowe funkcjonowanie oczyszczalni wpływa nie tylko na komfort jej użytkowania, ale także na obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Minimalizowana jest bowiem konieczność wywożenia ścieków do 3-4 razy w roku, co w perspektywie czasu przynosi realne oszczędności.

Oczyszczalnie dla hoteli to rozwiązanie dla każdego rodzaju obiektu – bez względu na ilość miejsc noclegowych. Optymalizacja ekonomiczna oraz względy ekologiczne sprawiają, że oczyszczalniami interesuje się coraz więcej inwestorów. Urządzenia wykorzystywane w tego typu instalacjach cechują się niezawodnością oraz wydajnością, wpływając także na minimalizację kosztów eksploatacyjnych i zaangażowania w prace konserwacyjno-naprawcze.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here