Domek narzędziowy jest podstawowym elementem każdego ogródka działkowego. Pozwala nam nie tylko na przechowywanie kosiarek, łopat czy motyk, ale również schronienie przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. O czym pamiętać przed zakupem domku narzędziowego i jaki wybrać?

Przygotuj odpowiednie podłoże

Przed zakupem domku narzędziowego powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża, ale na szczęści nie musimy martwić się o pozwolenie na budowę ponieważ, jak czytamy na stronie dystrybutora domków narzędziowych Palram.pl, nie jest ono potrzebne. Najlepszym rozwiązaniem na fundament jest wykonanie tak zwanej wylewki betonowej. Zapobiegnie ona zapadaniu się w późniejszym czasie ziemi oraz utrudni przedostawanie się szkodników i owadów do naszego domku. Jeśli jednak nie dysponujemy odpowiednim sprzętem, możemy pokusić się o ułożenie płyt betonowych lub kostki brukowej. Wiele osób również decyduje się na zastosowanie podłogi drewnianej z desek, jednak to rozwiązanie w perspektywie czasu może okazać się nieopłacalne w przypadku podmokłego terenu. Prędzej czy później podłoga zacznie nam po prostu zamakać, co w ostateczności może doprowadzić do przegnicia. Złym pomysłem okaże się również stosowanie płyt sklejkowych jako podłoże naszego domku – szybko się rozwarstwiają i namakają. 

Domek Skylight Palram. Jak widzimy, został postawiony on na bardzo dobrze wykonanej wylewce betonowej, która obejmuję znacznie większy obszar niż jego obrys. Fot. Palram.pl

Zaplanuj przestrzeń swojej działki

Podejmując decyzję o montażu lub budowie domku narzędziowego, powinniśmy pomyśleć nie tylko o zapewnieniu odpowiedniego podłoża, ale również organizacji przestrzeni na działce. Oczywiście kwestia planowania przestrzennego to indywidualna kwestia, jednak pamiętać musimy również o różnych wytycznych. Zarówno w przypadku działki własnościowej, jak i ogródka działkowego należy stosować odpowiednią odległość od granicy działki. Od 2017 roku nie musimy się jednak już przejmować pozwoleniem na budowie. Przepisy pozwalają na postawienie domku o powierzchni nieprzekraczającej 25 metrów kwadratowych w mieście lub 35 metrów kwadratowych poza nim bez konieczności zgłaszania organom administracyjnym.

Rozmiar ma znaczenie!

Jeśli dysponujemy odpowiednią działką, powinniśmy zdecydować się na zakup domku narzędziowego o dużej powierzchni. Postawienie domku o wymiarach 10 lub 15 metrów kwadratowych pozwoli nam na zagospodarowanie przestrzeni zarówno na nasze narzędzia, ubranie robocze oraz na przykład grilla, jak i postawienie stolika, kanapy czy krzeseł.

Domek Dresden firmy arrow, o powierzchni 10,7 m2. fot. Ogrodosfera.pl

Wszystko jednak zależy od naszych indywidualnych preferencji. W sprzedaży dostępne są modele o wymiarach zarówno 3×3, jak i 2×12. Szukając domku jedynie na narzędzia, możemy zdecydować się na wybór mniejszego wariantu.

Jaki powinien być odpowiedni domek narzędziowy?

Domki narzędziowe oferowane obecnie w sprzedaży posiadają wiele udogodnień przydatnych podczas codziennego użytkowania. Warto zainwestować w konstrukcję lekką, bazującą na aluminiowej ramie oraz panelach poliwęglanowych. Takie domki są określane jako niezniszczalne z racji swojej wytrzymałości na uszkodzenia oraz odporności na rdzę. Wspomniane panele poliwęglanowe skutecznie blokuję promienie UV, dzięki czemu nie odbarwiają się, nie pękają oraz nie matowieją. Ponadto wybierając domek narzędziowy, warto wziąć również pod uwagę zakup modelu z dachem opartym na technologii SkyLight. Zapewnia ona jasność wewnątrz konstrukcji poprzez łagodne przepuszczanie światła. Co ważne, dachy takie z zewnątrz wyglądają jak zwykła blacha. Jeśli szukasz wysokiej jakości domku narzędziowego, to koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego sklepu. Oferujemy produkty wysokiej jakości w przystępnych cenach.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here