Przyłącz się do akcji „Kromka chleba dla sąsiada”

0

Najbardziej zagrożoną w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa grupą są seniorzy. Jednym z problemów, z jakimi muszą się mierzyć, są trudności w zaopatrzeniu, zwłaszcza w żywność. Wystartowała więc ogólnopolska kampania Caritas Polska – „Kromka chleba dla sąsiada”, której celem jest wsparcie osób starszych i samotnych oraz uwrażliwienie społeczeństwa na potrzebę dzielenia się.

W ostatnich dniach, ze względu na zagrożenie koronawirusem i zalecenia dotyczące zasad bezpieczeństwa, Caritas Polska odwołał zbiórkę żywności „Tak. Pomagam!”, która zaplanowana była na 20 i 21 marca. Na trudności napotyka także przekazywanie żywności potrzebującym, które dotychczas prowadziły parafie. Z tych względów Caritas zachęca do włączenia się w akcję „Kromka chleba dla sąsiada” mającą objąć pomocą żywnościową jak największą liczbę osób w podeszłym wieku. Działania polegają głównie na pomocy sąsiedzkiej.

– W nadzwyczajnych okolicznościach musimy szukać nowych, skutecznych rozwiązań, pamiętając, że nasz cel pozostaje niezmienny, a jest nim pomoc potrzebującym – wyjaśnia Małgorzata Jarosz-Jarszewska, koordynatorka programów pomocy żywnościowej w Caritas Polska.

– Ani koronawirus, ani żadne inne wyzwanie współczesności, nie zwalnia nas od solidarności i poczucia odpowiedzialności za tych, którzy potrzebują naszej pomocy. Seniorzy, szczególnie chronieni w obliczu zagrożenia koronawirusem, wymagają teraz od nas wszystkich dodatkowego wsparcia. Caritas apeluje o okazywanie sąsiedzkiej troski i pomoc seniorom w zakupach. Osobom w podeszłym wieku zaleca się unikanie dużych skupisk ludzkich, w tym sklepów. Nasza pomoc, gest, który niewiele nas kosztuje, dla nich będzie nieocenionym wsparciem – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Osoby, które chcą zadbać o seniorów i osoby schorowane, by w czasie zagrożenia epidemią nie zostały same, powinny poinformować o tym swoich starszych sąsiadów, wydrukować specjalny plakat, wpisać swoje dane i umieścić go w widocznym miejscu (na klatce schodowej czy osiedlowej tablicy ogłoszeń).

Pomóc można także wysyłając SMS o treści PACZKA na numer 72052, dokonać wpłaty na stronie www.caritas.pl/kromkachleba lub przelać dowolną kwotę konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: PACZKA).

AH, elubaczow.com, Caritas Polska 


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here