Jaką ściernicę wybrać?

0

Wybór ściernicy powinien być podyktowany tym, do czego będzie ona wykorzystywana. Bardzo duże znaczenie ma tutaj przede wszystkim kształt ściernicy, który należy dostosować do rodzaju wykonywanych prac. 

  1. 1. Podstawowe typy ściernic
  2. 2. Jaki materiał ściernic wybrać?

Podstawowe typy ściernic


Ściernice występują na rynku w bardzo różnych typach i podtypach. Ich wybór nie powinien być więc przypadkowy. Nie bez powodu producenci oferują tak szeroki zakres tego narzędzia. Nie każda  ściernica będzie odpowiednia do obróbki określonego rodzaju stali, żeliwa czy drewna. Na początek prezentujemy podstawowe typy ściernic dostępnych na rynku:

  • – ściernice trzpieniowe – nasadzone  na trzpieniu o niewielkich rozmiarach (nieco ponad 1 mm do kilku cm), wykorzystywane przede wszystkim do precyzyjnej obróbki, głównie drobnych elementów. nadają się do frezowania, żłobienia zagłębień, wygładzania powierzchni; profesjonalne ściernice trzpieniowe nadają się do obróbki metali (stali, żeliwa), tworzyw sztucznych, drewna. Pomagają w przygotowywaniu powierzchni do spawania, jak i wyrównywaniu powierzchni po jego wykonaniu.
  • – ściernice listkowe – mogą mieć konstrukcję trzpieniową, talerzową lub nasadową przypominającą szeroki walec; są one zbudowane z lamelków pokrytych materiałem ściernym, dzięki temu mogę równocześnie zdzierać powierzchnię i ją wygładzać. Są wyjątkowo lekkie, łatwo się z nich korzysta, a ponadto przypadkowe nacięcie powierzchni się właściwie z ich wykorzystaniem nie zdarza; ściernice listkowe stosuje się w obróbce metalu, tworzywa czy drewna; można nią także zdzierać farbę i usuwać rdzę.
  • – ściernice tarczowe – są nieco większe od trzpieniowych; ściernice tarczowe to  narzędzia do zgrubnej oraz precyzyjnej obróbki metali różnego typu; modele o mniejszym stopniu twardości nadają się do obróbki drewna.
  • – ściernice gankowe – przeznaczone do wykańczania elementów wklęsłych oraz wypukłych. Nadają się do obróbki szyn tramwajowych, betonu i lastryko. Są stożkowe, łukowe lub walcowe, z zagłębieniem w środku.

Jaki materiał ściernic wybrać?

Wybór ściernicy to nie tylko kwestia jej typu, lecz także materiału, z którego jest wykonana. Najpopularniejszy jest elektrokorund (tlenek glinu z niewielkimi domieszkami), który nadaje się do obróbki zgrubnej i wykańczania oraz cięcia metali. Wariant szlachetny sprawdza się przy obróbce metali kwasoodpornych i szlachetnych. Można wybrać węglik krzemu do obróbki kamienia, betonu oraz żeliwa. Azotek boru, zwany borazonem wykorzystuje się z kolei do obróbki stali narzędziowej. Natomiast syntetyczny diament pozwala na pracę z ceramiką, laminatami, drewnem i aluminium. 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here