Pomoc prawnika jest niezbędna na różnych etapach prowadzenia firmy. Często jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej okazuje się, że nie obejdzie się bez profesjonalnej pomocy prawnej. Zakładasz firmę? Dowiedz się, na czym polega obsługa prawna firm i dlaczego warto z niej korzystać.

Na czym polega obsługa prawna firm?

W dobie dużej konkurencji między firmami ich właściciele powszechnie korzystają z outsourcingu, w tym obejmującego usługi prawne. Szczególnie mniejszym i początkującym przedsiębiorstwom nie opłaca się zatrudniać prawnika na etat – generuje to stałe koszty. Można ich uniknąć, współpracując z zewnętrzną kancelarią doraźnie, czyli wówczas, gdy pojawiają się wątpliwości natury prawnej.

– Profesjonalna obsługa prawna firm to usługa, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. W zależności od potrzeb, właściciele firm mogą zwrócić się o poradę prawną w zakresie rejestracji spółki, RODO czy prawa pracy. Niektóre przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia na etapie nabywania kolejnych nieruchomości, inne z kolei poszukują partnera, który przygotuje dla nich wzór przedsądowego wezwania do zapłaty lub przeprowadzi działania windykacyjne. Obsługa prawna firm dotyczy również zagadnień cyberbezpieczeństwa – wspomina Kamil Radkiewicz z Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni.

Rejestracja spółek

Aby ograniczyć ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, przedsiębiorcy często powołują spółkę. – W ramach obsługi prawnej osoby zainteresowane założeniem spółki kapitałowej mogą liczyć na przygotowanie umowy spółki oraz kompleksową pomoc w jej zarejestrowaniu, w tym uzyskaniu dla niej numerów NIP i REGON – pisze Kamil Radkiewicz.

Na polskim rynku funkcjonują różne spółki – oprócz wspomnianych kapitałowych również osobowe oraz o charakterze mieszanym. Częstą sytuacją jest, że pierwotnie wybrana forma działalności gospodarczej nie odpowiada aktualnym potrzebom. Wówczas rozwiązaniem jest przekształcenie spółki. Radca prawny specjalizujący się w prawie spółek ustala z przedsiębiorcą jego potrzeby i na tej podstawie wskazuje optymalne rozwiązanie.

Umowy z kontrahentami i pracownikami

Podczas swojej działalności na rynku przedsiębiorca nawiązuje współpracę z innymi podmiotami gospodarczymi, często zostaje także pracodawcą. Jedną z podstawowych usług oferowanych w ramach obsługi prawnej firm jest analiza umów. Prawnicy mogą przeanalizować każdą umowę pod kątem ryzyk związanych z jej zawarciem i późniejszym wykonywaniem. Innymi słowy prawnik weryfikuje czy postanowienia umowne są zgodne z prawem, jak również czy w umowie nie znajdują się zapisy niekorzystne dla jego klienta. Również w umowie możliwe jest zamieszczenie takich postanowień, które zabezpieczą interesy firmy na wypadek niewywiązywania się kontrahenta z podjętych zobowiązań.

Prawnicy przygotowują także wzory umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych odpowiednio dla pracowników i dla osób, z którymi przedsiębiorca będzie współpracował. Korzystając z pomocy radcy prawnego specjalizującego się w prawie pracy, właściciel firmy może uniknąć dotkliwych sankcji finansowych, gdyby okazało się, że ZUS słusznie zakwestionował zawarcie umowy o dzieło lub umowy zlecenia zamiast umowy o pracę.

Windykacja – jak odzyskać należności od kontrahenta?

Jednym z największych problemów polskich firm są zatory płatnicze. To właśnie one powodują, że przedsiębiorcy muszą korzystać z zewnętrznych źródeł finansowania, a w skrajnych sytuacjach ogłaszają nawet upadłość. W ramach obsługi prawnej firmy przedsiębiorca może liczyć na kompleksową pomoc w dochodzeniu roszczeń finansowych od kontrahentów. Przedsądowe wezwanie do zapłaty podpisane przez prawnika może skutecznie zdyscyplinować firmę do uregulowania należności.

Prawnicy są w stanie zapewnić firmie kompleksowe wsparcie w dochodzeniu przeterminowanych należności. Poza przedsądowymi działaniami windykacyjnymi, reprezentują klienta przed sądem w sprawie o zapłatę oraz przed komornikiem w postępowaniu egzekucyjnym.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here