W Gorajcu wypracowano Kodeks Odpowiedzialnych Festiwali

0

Kilkunastu organizatorów wydarzeń z całej Polski opracowało Kodeks Odpowiedzialnych Festiwali, deklarując zarazem współpracę i działania w kierunku zrównoważonego rozwoju. Dwudniowe warsztaty miały miejsce w Gorajcu.

W miniony weekend (8-9 lutego) do Chutoru Gorajec w gminie Cieszanów przyjechali organizatorzy festiwali, a także przedstawiciele lokalnych organizacji społecznych, samorządowych i grup nieformalnych. W wyniku dwudniowych warsztatów opracowano zbiór ogólnych zasad i dobrych praktyk dotyczących ekologii i kontaktów ze społecznością, którymi warto kierować się przy planowaniu wydarzeń. 

W czasie spotkania podkreślano potrzebę budowania i promowania odpowiedzialnych relacji ze środowiskiem, społecznością festiwalową oraz z sąsiadami. W wyniku prac, powstał dokument, który „jest drogowskazem dla twórców wydarzeń”. Pomysłodawcy liczą, że dzięki tej deklaracji będą mogli się rozwijać w sposób zrównoważony, doskonalić, a także wzajemnie inspirować. 

Wśród nas, (inicjatorów kodeksu) dominują organizatorzy imprez o tematyce z pogranicza folku, kultury tradycyjnej i ekologii, głównie rezydujące na wschodzie Polski. To wydarzenia, które odbywają się często w małych miejscowościach, zmieniając ich codzienny rytm życia, zauważalnie wpływając przez to na otoczenie. Organizatorzy takich wydarzeń są szczególnie wyczuleni na dbałość o środowisko oraz relacje z sąsiadami i ich potrzeby – mówi Maciej Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko, jeden z inicjatorów spotkania.

Stworzony Kodeks Odpowiedzialnego Festiwalu oparto na czterech filarach: odpowiedzialnych relacjach z sąsiadami, troski o środowisko naturalne, relacjach z uczestnikami i współpracy festiwali.

Kodeks Odpowiedzialnego Festiwalu został opracowany i podpisany przez przedstawicieli następujących wydarzeń i organizacji: Cieszanów Rock Festiwal wspólnie z organizowanym w jego ramach inicjatywą CITY NGO, Ethnopolana, Festiwal Digeridoo „Dźwięki z Korzenia” (organizator: stowarzyszenie DidjeridooPL), Festiwal KooPermatywy (organizator: Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury), Festiwal Smaków, Folkobranie, Festiwal i Stowarzyszenie Folkowisko, Fundacja Q, Inicjatywa LWL, Mikołajki Folkowe ,(organizatorzy ACK UMCS Chatka Żaka  i Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego), Muzeum Opowieści, Nowa Ziemia, Kraina Bugu, Pannonica Festival oraz Zlot Przyjaciół Karczaka (organizator: Biebrzańska Ekoturystyka na Karczaku) i Kazimiernikejszyn.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here