Ministerstwo Rolnictwa przejmuje Zespół Szkół w Oleszycach

0

Organem prowadzącym dla Zespołu Szkół w Oleszycach jeszcze w tym roku stanie się ministerstwo rolnictwa. Porozumienie w tej sprawie podpisano dziś (13.02) w Warszawie.

Historia Zespołu Szkół w Oleszycach sięga 1972 roku. Wtedy to powstała szkoła prowadzona przez Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Początkowo placówka funkcjonowała jako Państwowe Technikum Rolnicze. W 1976 roku została przemianowana na Zespół Szkół Rolniczych, a w 2002 roku przyjęła nazwę Zespołu Szkół w Oleszycach. W 1989 roku szkoła „przeszła pod skrzydła” Powiatu Lubaczowskiego, który został jej organem prowadzącym. W ostatnich latach utrzymanie placówek oświatowych to jednak ogromne obciążenie na samorządu powiatowego, stąd rozpoczęły się zabiegi, by ZS ponownie przekazać ministerstwu rolnictwa. W sprawę zaangażowała się Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Poseł na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz, która w ubiegłym roku osobiście składała pisma w tej sprawie u ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

– Zespół Szkół w Oleszycach zatrudnia wykwalifikowaną i stale doskonalącą się kadrę pedagogiczną dbającą o sprawne funkcjonowanie jednostki. (…) Szkoła nie tylko oferuje edukację dla rolników województwa podkarpackiego, ale również bierze udział w przedsięwzięciach ogólnopolskich – pisała minister Schmidt-Rodziewicz, podając zarazem wiele pozytywnych wskaźników i argumentów przemawiających za przejęciem placówki.

Minister argumentowała ponadto, że przejęcie szkoły i wsparcie finansowe z budżetu państwa umożliwi jej rozwój w nowych kierunkach i trendach w rolnictwie. Ministerstwo zainteresowało się sprawą i zleciło kontrolę szkoły. Po jej pozytywnej ocenie, stosowną uchwałę w sprawie przekazania Zespołu Szkół podjęła podczas ostatniej sesji 2019 roku Rada Powiatu Lubaczowskiego. Ostatnim krokiem do przekazania było podpisanie porozumienia z ministrem rolnictwa, które miało miejsce dziś (13.02) w Warszawie. W trakcie spotkania Jan Krzysztof Ardanowski dziękował posłance Schmidt-Rodziewicz za zaangażowanie i nazwał ją „matką chrzestną projektu”.

To wielka radość i prestiż dla powiatu, rząd realizuje ideę zrównoważonego rozwoju w Polsce  wschodniej i realnego wsparcia dla szkolnictwa zawodowego, to ważna inicjatywa dla tego rolniczego powiatu, żeby dobrze kształcić młodzież – mówiła z kolei Anna Schmidt-Rodziewicz.

Przejęcie Zespołu Szkół w Oleszycach to z pewnością szansa na stabilizację finansową i rozwój placówki. To także spore finansowe oszczędności w budżecie Powiatu Lubaczowskiego, stąd zadowolenia z podpisania porozumienia nie kryją też włodarze powiatu.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here