Moda na eko jest coraz bardziej powszechna i przejawia się w różnych aspektach życia.

Oczywiście w ogrodzie również możemy być bardziej lub mniej eko. Możemy postarać się o parę szczegółów jak pojemniki na deszczówkę, nawóz naturalny czy sadzenie warzyw i ziół, które pomogą planecie. Najpopularniejsze są warzywa korzeniowe – marchew pietruszka, burak czy kalarepa. Również zioła są bardzo wdzięczne, z pewnością każdy lubi świeży szczypiorek, pietruszkę i koperek.

Nawożenie roślin

Jedną z podstawowych prac w ogrodzie jest nawożenie roślin. Niski wzrost roślin, słabe kwitnienie, bladość liści lub brązowienie igieł to znak, że roślinom brakuje składników pokarmowych. Nawożenie organiczne to jeden z najpopularniejszych sposób stosowanych na działkach i ogródkach przydomowych. Ma on wiele zalet, oprócz tego, że jest tani i ekologiczny, to również dostarcza roślinom składników pokarmowych oraz glebie próchnicę. Jest to bezpieczny sposób dla zdrowia całej rodziny, a przy okazji pozwoli pozbyć się odpadków organicznych z gospodarstwa domowego. Wymienić tutaj należy takie rodzaje jak: obornik, kompostownik, nawozy zielone czy różnego rodzaju gnojówki. 

Taki kompostownik można przygotować samodzielnie. Wystarczy wyznaczyć do tego celu miejsce w ogrodzie, najlepiej w sąsiedztwie leszczyny lub krzewów czarnego bzu – ale nie jest to konieczne. Ważne, żeby było to miejsce zaciemnione i przewiewne. Tak powstała pryzma nie powinna przekraczać 1,5m na wysokość i szerokość. Natomiast na zimę warto przykryć ją warstwą liści. Materiały, które nadają się na kompost to: pozostałości roślin z ogrodu (skoszona trawa, opadłe liście, resztki warzyw i owoców) oraz odpady kuchenne – obierki. Nie należy stosować się chwastów oraz roślin zaatakowanych przez choroby. Na jesień pryzmę należy przełożyć tak, aby ta zebrana wiosną i latem znalazła się pod spodem.

Warto również stosować nawozy naturalne, takie jak kompost, obornik czy nawozy zielone. Niezmiennie od wielu lat jest stosowany i świetnie poprawia jakość gleby, właściwości biologiczne i fizykochemiczne. Najlepiej stosować go jesienią lub na wiosnę pod warzywa, ale trzeba pamiętać aby był dobrze rozdrobniony.

Czy warto korzystać ze zbiorników na deszczówkę?

Bez wątpienia gromadzenie wody deszczowej to dobry sposób na oszczędność. Poza tym jest znacznie lepsza do podlewania roślin niż ta wodociągowa. Jej zalety to brak chloru czy fluoru oraz niskie pH, które pozwala na podlewanie wszystkich rodzajów roślin. Gromadzenie wody deszczowej szczególnie przyda się w suchych okresach, kiedy rośliny potrzebują jej w większych ilościach.

A jest to bardzo proste potrzebujemy jedynie zbiornika, beczki lub bali na wodę połączone z rurą spustową przy domu. Pomocny będzie również rozprowadzacz, który podłączymy do rury spustowej. Ponadto należy przykryć zbiornik pokrywą lub klapą, aby zapobiec dostawania się liści, zabrudzeń czy małych zwierząt. Równie dobry sposób to zamontowanie siatki lub filtra na rurze. We wszystkie rzeczy zaopatrzymy się bez problemy w jednym sklepie z akcesoriami ogrodowymi, a naprawdę warto zainwestować. 

Jeśli zależy nam na gotowym rozwiązaniu, w internecie znajdziemy nie jeden sklep posiadający nawet i całe kategorie poświęcone zbiornikom na deszczówkę, jak w sklepie Ogrodosfera.pl, a sami producenci, zadbali o to, aby zbiorniki po za swoją funkcjonalnością przypadły nam również do gustu ze strony estetycznej. 

Zbiornik na deszczówkę firmy Garantia fot. sklep Ogrodosfera


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here