Nie tylko o Obertynie w cieszanowskiej bibliotece

0

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie odbyło się spotkanie z Piotrem Zubowskim – dyrektorem Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie, współautorem książki „Obertyn- opowieści o życiu miasteczka”. W jego trakcie mówiono nie tylko o relacjach mieszkańców różnych narodowości na terenie II Rzeczypospilitej.

Książka jest efektem wielomiesięcznej pracy nad projektem mającym na celu ukazanie koegzystencji mieszkańców wielokulturowego miasteczka Galicji Wschodniej. Obertyn jest tylko pretekstem i przykładem, na którym autorzy bazowali chcąc pokazać relacje międzyludzkie trzech narodowości: Ukraińców, Polaków i Żydów żyjących wspólnie na terenie II Rzeczypospolitej. Tak naprawdę fundamentem książki są opowieści mieszkańców setek miejscowości podobnych do Obertyna.

Społeczności mieszane, różne kultury i narodowości, które bez problemu potrafiły żyć obok siebie, zawierać związki małżeńskie. Książka zawiera relacje 54 osób, które mieszkały w Oberynie. Opowiadają, jak wspominają wspólne życie przed, w czasie i po II wojnie światowej. Jak wyglądały ich przyjaźnie, konflikty, system edukacji czy obrządki religijne.

Publikacja jest wydana w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Powstała w ramach projektu dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji KGHM Polska Miedź. Wydana przez Ośrodek „Pamięć i Przeszłość” we Wrocławiu.

elubaczow.com, MBP w Cieszanowie


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here