80. rocznica deportacji mieszkańców Dachnowa na Sybir – program

1

W najbliższą niedzielę (09.02) odbędą się uroczystości związane z 80. rocznicą deportacji mieszkańców Dachnowa na Sybir. Przedstawiamy program obchodów.

Fot. Archiwum Szkoły Podstawowej w Dachnowie

Uroczystości zainauguruje zbiórka pocztów sztandarowych i zaproszonych gości o godz. 10:30 na placu szkolnym w Dachnowie. Następnie wszyscy przejdą do kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie o godz. 11:00 ks. kan. Piotr Kornafel odprawi mszę świętą.

Po liturgii wszyscy udadzą się na plac szkolny, gdzie odśpiewany zostanie hymn państwowy, pod tablicą upamiętniającą mieszkańców Dachnowa – Zesłańców Sybiru złożone zostaną wiązanki kwiatów, uczniowie Szkoły Podstawowej przedstawią program artystyczny, odbędzie się prelekcja wygłoszona przez Tomasza Roga – Dyrektora Muzeum Kresów w Lubaczowie i odbędą się wystąpienia okolicznościowe.

– 10 lutego 1940 r., tuż po północy, do dachnowskich 36 domów kolbami karabinów zastukali sowieccy żołnierze i NKWD z krzykiem: „Odkrywajtie!”. Po rewizji dali polecenie spakowania się wciągu 15-30 minut. Poprowadzili pod bronią całą rodzinę do miejscowej szkoły, na miejsce zbiórki. Był mróz 30 stopni. 178 osób odwieziono do stacji kolejowej do Lubaczowa. Tu wsadzono ich w bydlęce wagony po 50-70 osób w każdym. (…) W tak nieludzkich warunkach wieziono ich przez Lwów, Kijów, Kujbyszew do Omskiej Obłasti. (…) 26 marca 1940 r. dotarli do Białego Jaru. Tu stali się „liesorubami”, czyli zmuszeni zostali do katorżniczej pracy przy wyrębie lasów – pisał Adam Łazar na łamach „Niedzieli” Zamojsko-Lubaczowskiej w 65. rocznicę wywózki.

AH, elubaczow.com

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here