Grand Prix Przeglądu „Wątki folkloru ludowego” za „Wesele Sonińskie – kołacz”

9

Jedenaście zespołów obrzędowych z Podkarpacia i Lubelszczyzny wzięło udział w XVIII Międzywojewódzkim Przeglądzie Grup Obrzędowych „Wątki Folkloru Ludowego”, który odbył się w niedzielę (02.02) w Starym Dzikowie. Grand Prix przypadło zespołowi ludowemu Sonina.

Uczestnicy pokazali  m.in. fragmenty staropolskiego wesela, widowisko dotyczące narodzin dziecka i emocji, jakie towarzyszyły temu wydarzeniu, wyrabianie gromnic, tradycje kolędnicze i wiele innych ciekawych obrzędów i zwyczajów, które dziś są już tylko wspomnieniem. Występy oceniało jury w składzie: Inka Kamińska – aktorka, instruktorka teatralna z CK w Przemyśl, Jerzy Dynia – muzyk, folklorysta z Rzeszowa i dr Andrzej Karczmarzewski – etnograf z Rzeszowa.

Po obejrzeniu prezentacji przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

 • Nagrodę Grand Prix pieniężną w wysokości 1 000 zł (jeden tysiąc złotych) ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu dla Zespołu Ludowego SONINA z Soniny  za spektakl „Wesele Sonińskie – kołacz”
 • Dwie równorzędne I Nagrody pieniężne w wysokości po 600 zł (sześćset złotych) każda, dla:

– Zespołu Obrzędowego LASOWIACZKI z Baranowa Sandomierskiego za spektakl „Na Gromniczną” (nagroda ufundowana przez Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie)

– Zespołu Obrzędowego TKACZE z Wysokiej  za spektakl „Jesienny wieczór u tkacza Zembronia” (nagroda ufundowana przez Wójta Gminy Stary Dzików)

 • II Nagroda pieniężna w wysokości 500 zł (pięćset złotych) ufundowana przez  Bank Spółdzielczy w Lubaczowie (400 zł) i Centrum Kulturalne w Przemyślu (100 zł) dla Zespołu Folklorystycznego FOLUSZ z Giedlarowej za spektakl „Z Kozą na Nowy Rok”
 • III Nagroda pieniężna w wysokości 400 zł (czterysta złotych) ufundowana przez Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie dla  Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego JARZĘBINA z Bukowej za spektakl „Kumie zróbcie mi gromnice”.

Pozostałe grupy otrzymały wyróżnienia i nagrody w wysokości 300 zł. Wszystkie zespoły wyjechały też ze Starego Dzikowa z pamiątkowymi „Gliniakami’, ufundowanymi przez Wójta Gminy Stary Dzików.

Organizatorami Przeglądu byli: Wójt Gminy Stary Dzików, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie, Centrum Kulturalne w Przemyślu, a współorganizatorem Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, zaś patronat honorowy sprawował Starosta Lubaczowski.

Galeria zdjęć, fot. K. Stępień/ Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

9 komentarze

 1. Ale był ten co faktycznie rządzi gminą tzn. Pan G. siedział dumnie w pierwszym rzędzie ale nie widziałem drugiego tzn, Pana Z.
  Zastanawia mnie kiedy Wójt Gminy Jabłoński się opamięta i przestanie wreszcie słuchać tych dwóch panów i zacznie sam myśleć. Ale z tego co mówią ludzie to chyba nigdy nie nastąpi, jest po prostu za miękki na to stanowisku

 2. Niestety po kadencji słabej P wójt ,ludzie uwierzyli że każdy może być wójtem ,przecież budynek stoi a więc nic się nie stało ,gmina się nie zawaliła .A co tam -teraz ty będziez wójtem,ale nie dziwie się ludziom ,wyboru wielkiego nie było. No i mamy teraz paru starszych panów co 'rządzą’z naszej i nie naszej gminy .A nasz wójt miota się między nimi a statek dryfuje do pierwszej góry lodowej.

  • Jeżeli to była słaba kadencja to wskaż kiedy była lepsza. A jeżeli wg ciebie gmina to budynek strach pomyśleć co czeka naszą gminę i strzeż nas Boże od takich radnych bo od nich wymaga się troszeczkę więcej inteligencji A wszystko zmierza do katastrofy i to w niedługim czasie. Ale macie co chcieliście Panie radny i teraz na was spada odpowiedzialność za gminę.

 3. Do karo.Napisałem najprośćiej jak potrafie.Przeczytaj tyle razy aż zrozumiesz sens napisanej konwersacji.Co do kadencji byłej P.wójt; bardzo słaba ,żeby nie powiedzieć żenująco słaba.Obecny miłościwie nam panujący -nie da się ocenić bo on nie żadzi .Z tego co wiem była P wójt brała udział w konkursach na stanowisko urzednicze ,niedoceniono jej wiedzy i doświadczenia ,jak myslisz czemu?

  • Czy ty byłeś w komisjach konkursowych, że wiesz dlaczego nie doceniono jej wiedzy i doświadczenia? bo ja nie.
   Myślę, że po prostu dlatego,że nie należy do PIS-u i koniec kropka. I przestań ją obrażać bo wiele zrobiła przez te 8 lat dla gminy i jest to zauważalne. I gdyby nie postawiła się tym Panom co dzisiaj rządzą, byłaby dalej wójtem ale chcieliście marionetki to macie.W tej chwili widzimy co się dzieje w naszej gminie i to jest przerażające i jak sam napisałeś gmina dryfuje do góry lodowej i trzeba temu zapobiec.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here