Set of sofas in modern Interior design 3D Rendering

Zdobienie wewnętrznych ścian domu czy mieszkania ma długą tradycję. Jak większość kultywowanych przez setki lat zwyczajów, również ten, swój początek bierze z potrzeb estetycznych lub praktycznych. Bogatą i urozmaiconą narrację plastyczną barwnymi farbami podziwiamy w ruinach Pompejów, ale zdobienie ścian grubymi tkaninami wynikało już z konieczności ocieplania wnętrz, gdy jedyne źródło ciepła nie było w stanie wyrównać temperatury podczas długich i srogich zim. 

Długa historia tapetowania

Zwyczaj tapetowania ścian sięga w Europie XVIw, chociaż popularność tapety na szerszą skalę zaczyna się w wieku XVIII. To wtedy europejscy handlarze otworzyli regularne szlaki handlowe z Chinami sprowadzając stamtąd wyjątkowej urody tapety. Pierwotnie malowano je ręcznie, szybko jednak rozwój technologii i popyt wymusił zastosowanie wałków drzeworytniczych, by pod koniec wieku wprowadzić druk maszynowy. Zmiany w gustach mieszkańców kontynentu doprowadziły do szybkiego rozwoju produkcji we Francji, Anglii, Holandii czy Niemczech. W projektowanie włączyli się również najznakomitsi artyści, ich sygnowane projekty, do dzisiaj, można znaleźć w zabytkowych obiektach historycznych. Wiek XIX i XX upowszechnił stosowanie tapet na całym świecie, a udoskonalenie techniki druku ilustrowanego pozwoliło na produkcję tapet na różnorodnym podłożu, o dowolnych wzorach i fakturach. Współcześnie narodziła się również fototapeta wykorzystująca atrakcyjność fotografii. 

Fototapety na wymiar

Wydruk fotograficzny w roli tapety przeżywa swój prawdziwy renesans. Wystarczyło zaakceptować indywidualność każdej ze ścian pomieszczenia, by w naszych domach pojawiły się różne ich odcienie a nawet kontrastowe barwy aż do zastosowania kolorowych, wyrazistych fototapet. Ten popularny zabieg właściwy dla współczesnych aranżacji wnętrz początkowo wykorzystywał przede wszystkim piękne krajobrazy, zdjęcia plaż, wszelkie akweny, lazurowe wybrzeże. Nowe technologie i druk cyfrowy umożliwił odświeżenie trendu i zastosowanie każdego rodzaju fotografii dodatkowo idealnie dopasowanej do pożądanego wymiaru. Fototapeta przestała być tłem dla umeblowania a stała się integralnym elementem wyposażenia, tworząc spójną, przemyślaną aranżację, zarówno stylu jak i kolorystyki. 

Fototapetę stosuje się w każdym z pomieszczeń. Motywy ze świata erotyki doskonale komponują się w sypialni, w pomieszczeniach wspólnych powodzeniem cieszy się głębia mórz, panorama współczesnych miast, fauna i flora, ale też motywy retro, nawiązania do poetyki mrocznego gotyku czy zabawnych skojarzeń. Ważną kategorię stanowią fototapety 3D. Wykorzystują one technikę druku cyfrowego oraz wysokiej jakości papier powlekany, dzięki czemu powstaje wierne z oryginałem odwzorowanie barw i kształtów z dodatkowym efektem iluzorycznej głębi, perspektywy i przestrzeni. 

Obrazy na płótnie i fototapety na wymiar

Fototapeta może powstać na różnym podłożu w zależności od preferencji lub warunków technicznych przestrzeni. Fotografię odwzorowuje się na papierze o gramaturze zapewniającej efekt i urodę zdjęcia. Dodatkowo papier powleka się flizeliną podnoszącą trwałość tapety i je funkcje izolacyjne. Można również wybrać fototapetę winylową, która będzie znacząco grubsza niż papierowa a jednocześnie wodoodporna, umożliwiająca zmywanie. Tapeta lateksowa natomiast nie chłonie wody i jest odporna ścieranie. 

Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest zastosowanie naturalnego płótna jako podłoża dla wymarzonego zdjęcia czy obrazu. Obrazy na płótnie, dostosowane wymiarami do przestrzeni, stanowią niezwykle ekonomiczny a jednocześnie doskonały sposób na zindywidualizowanie powierzchni mieszkalnej. Wybór motywów, jakie oferują cyfryzacja i digitalizacja powoduje, że nasze mieszkania przestają być do siebie tak podobne, jak było to jeszcze do niedawna. Meble kupowane w popularnych sieciach spowodowały unifikację przestrzeni mieszkalnej. Fototapeta czy nowoczesne obrazy na płótnie wkomponowane w przestrzeń i tworzące odrębne, cząstkowe aranżacje dla poszczególnych osi pomieszczeń wtapiają w nie duszę i wyrażają nasze najgłębsze emocje.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here