Chcą zachować drewnianą architekturę sakralną

3

Muzeum Kresów w Lubaczowie wraz z Agencją Rozwoju Regionalnego i Współpracy Transgranicznej „Zakarpacie” z Użhorodu (Ukraina) realizują projekt „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat”. Działania, które realizowane będą do końca października 2020 roku, mają na celu promocję drewnianej architektury sakralnej.

O realizacji projektu mówiono podczas piątkowego (17.01) briefingu prasowego, który miał miejsce w budynku muzealnym przy Zespole Cerkiewnym w Radrużu. Jak mówił dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie Tomasz Róg, zadaniem objętych zostało 20 wybranych cerkwi (po 10 z Polski i Ukrainy). Wśród nich znalazły się obiekty znajdujące się w Gorajcu, Łukawcu, Nowym Bruśnie, Borchowie, Łówczy, Kowalówce, Prusiu i Szczutkowie oraz w Radrużu. W ramach projektu zostaną zorganizowane spotkania merytoryczne pozwalające na wymianę doświadczeń w zakresie zachowania architektury drewnianej, warsztaty i sesje fotograficzne z udziałem artystów fotografików, którzy wyłonieni zostaną w drodze konkursu. Efekty ich prac będzie można podziwiać na wystawach.

Powstanie także baza około 400 zdjęć artystycznych przedstawiających drewniane cerkwie w Polsce i na Ukrainie oraz wydany zostanie poradnik dotyczący ochrony drewnianej architektury, który zostanie skierowany do właścicieli tego typu obiektów.

– Projekt przyczyni się do promocji architektury drewnianej jako charakterystycznego elementu pejzażu kulturowego regionu, a także do rozwoju turystyki w regionie przygranicznym. – tłumaczy dyrektor Muzeum Kresów Tomasz Róg.

Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

AH, elubaczow.com


3 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here