Wierni policzeni – wiemy ile osób chodzi do kościoła

0

W diecezji zamojsko-lubaczowskiej zakończyło się liczenie osób uczestniczących w niedzielnej mszy świętej. Wiemy ilu wiernych chodzi do kościoła.

Celem liczenia wiernych jest sprawdzenie, ile osób przychodzi na mszę świętą (dominicantes) oraz ile przystępuje do Komunii Świętej (communicantes). Liczenie odbywa się w całym kraju w tzw. przeciętną niedzielę, w którą nie przypada żadne święto. Co roku na podstawie badania, wykonywanego na mocy uchwały Episkopatu Polski, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opracowuje tzw. mapę religijności. W 2018 roku badanie odbyło się 21 października. Wykazało, że do kościoła chodzi 38,3% wiernych, a 17% przyjmuje Komunię Świętą. 

A jak wypadła diecezja zamojsko-lubaczowska? Zebrane dane pokazują, że nie odbiega ona od przeciętnej krajowej. W 2018 roku do kościoła poszło 38,09%, a Komunię Świętą przyjęło ok. 20%. Nasza diecezja policzyła wiernych także w 2019 roku. We mszy świętej uczestniczyło 36,4% z nich, a do Komunii Świętej przystąpiło 18,6%.

Tu nie chodzi tylko o liczbę i statystyki. Tu chodzi o to, by serce duszpasterza było rozpalone takim zapałem duszpasterskim, gorliwością, by jak najwięcej osób do Boga poprowadzić, odnajdywać tych, którzy gdzieś tam się po drodze trochę zagubili, trochę wystygli. (…) Chodzi bardziej o to, żeby mieć świadomość, że ciągle przed nami jest takie zadanie, obowiązek duchowej pracy, rozwijania swojej wiary, stawania się bardziej dojrzałym/dojrzałą w tej wierze, brania odpowiedzialności nie tylko za siebie, swoich najbliższych, ale taż za wspólnotę parafialną, cały Kościół. – tłumaczył na antenie Katolickiego Radia Zamość ks. dr Michał Maciołek.

AH, elubaczow.com


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here