Do USA można już wjechać w celach turystycznych bez wizy. Konieczna jest jednak rejestracja podróży w systemie ESTA. Wyjaśniamy, co należy zrobić.

Do USA bez wizy

W listopadzie 2019 roku Polska oficjalnie dołączyła do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program). Po tym jak spełniliśmy wymagania dotyczące utrzymania na niskim poziomie procentu wniosków odrzuconych, w końcu możemy skorzystać z opcji wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych bez wizy.

Czy jednak każdy może z tego skorzystać? Niezupełnie. Bez wizy pojadą osoby chcące udać się do USA w celach turystycznych i służbowych (czyli na przykład w delegację, a nie w celu podjęcia pracy na miejscu). Istotny jest także czas pobytu w USA – nie może być on dłuższy niż 90 dni. Jeśli w tym czasie będziemy chcieli zmienić cel pobytu – na przykład podjąć naukę, bez wizy nie będzie to możliwe. W takim przypadku konieczny jest powrót do kraju i ubieganie się o „tradycyjną” wizę odpowiadającą nowemu celowi podróży, np. studencką, pracowniczą.

Czy zniesienie wiz oznacza wjazd do USA bez żadnych formalności? Niezupełnie. Zanim wyruszymy w podróż najpierw należy ją zarejestrować w systemie ESTA – Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży.

ESTA – procedura rejestracji

Jak zarejestrować się w systemie ESTA? Należy złożyć wniosek online na stronie Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (https://esta.cbp.dhs.gov/). Jest to wniosek zdecydowanie prostszy niż ten, jaki wypełnia się podczas ubiegania się o wizę. Jakie informacje są w nim wymagane? Przede wszystkim dane osobowe, informacje dotyczące planowanej podróży, zatrudnienia, ewentualnej karalności czy chorób zakaźnych a nawet – aktywności w social mediach.

Żeby dopełnić formalności należy uiścić opłatę za pomocą karty kredytowej albo przez PayPal. Opłata administracyjna wynosi 4 dolary, jeśli przyznana nam zostanie autoryzacja, kolejne 10 dolarów zostanie pobrane z karty. Na decyzję możemy oczekiwać do 72 godzin. Autoryzacja jest niezbędna, aby dokonać odprawy i wejść na pokład samolotu lecącego do Stanów, koniecznie więc należy zadbać o tę rejestrację co najmniej kilka dni przez podróżą.

Co jeśli autoryzacja zostanie nam odmówiona? Czy oznacza to, że nie będziemy mieć wstępu na terytorium USA? Nie, ale żeby się tam udać konieczne będzie wyrobienie wizy. Dlatego również nie jest dobrym pomysłem zostawianie rejestracji na ostatnią chwilę, kiedy nie mamy już czasu starać się o wizę, a wszelkie przygotowania do podróży zostały dopięte na ostatni guzik.

Do USA lepiej z wizą czy bez?

Przewagą podróżowania w ramach Visa Waiver Program nad koniecznością uzyskania wizy jest na pewno dużo łatwiejsza procedura, nie ma konieczności udawania się do konsulatu, wszystko załatwić można online. To rozwiązanie jest także zdecydowanie tańsze. Sama rejestracja w systemie ESTA jest ważna dwa lata. Oznacza to więc, że jeśli w tym czasie zechcemy wrócić do Stanów bez wizy, będziemy to mogli uczynić, nie podejmując kolejnych formalności. Przed terminem autoryzacja może wygasnąć w przypadku „przeterminowania się” paszportu lub zmiany danych wnioskodawcy (nie licząc danych kontaktowych).

Warto jednak mieć na uwadze, że ani ESTA, ani wiza nie dają 100-procentowej gwarancji, że na terytorium USA wjedziemy. Ostateczna decyzja należy do urzędnika imigracyjnego podczas kontroli granicznej w USA. Dla osób z wizą, a więc tych, które już przeszły wstępną weryfikację przez pracowników konsulatu bądź ambasady, prawdopodobieństwo odmowy wjazdu może być niższe. Nie ma jednak oficjalnych danych, które potwierdzałyby taki stan rzeczy. 

Więcej na temat ESTA i całej procedury rejestracji, znaleźć można na stronie: https://wizaonline.org/blog/esta-rejestracja-podrozy-do-usa/

Zdjęcie: Unsplash.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here