Harcerze przekazali Betlejemskie Światło na Ukrainę

3

Przedstawiciele polskich harcerzy przekazali Betlejemskie Światło sąsiadom z  Ukrainy. Uroczystość odbyła się 3 stycznia na przejściu granicznym w Budomierzu.

Tradycją jest, że polscy harcerze przekazują na Wschód Betlejemskie Światło Pokoju – symbol pokoju i wzajemnego zrozumienia ludzi i narodów. W tegorocznym przekazaniu światła z betlejemskiej groty uczestniczyli posłowie, przedstawiciele władz wojewódzkich, służb mundurowych, samorządowcy z powiatów lubaczowskiego i jarosławskiego, polscy i ukraińscy duchowni, deputowani i samorządowcy z Ukrainy, a także mieszkańcy przygranicznych terenów obu państw.  

Zanim harcerze z lubaczowskiego i jarosławskiego Hufca ZHP przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju odbyły się okolicznościowe wystąpienia. Głos zabrał starosta lubaczowski Zenon Swatek, który przywitał uczestników i przybliżył ideę przekazywania światełka. Z kolei wicemarszałek Piotr Pilch poinformował  o planach budowy polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Malhowicach-Niżankowicach w powiecie przemyskim. Wyraził nadzieję, że za 2-3 lata również tam podkarpaccy skauci i włodarze będą przekazywać światełko naszym sąsiadom. Głos zabrali również przedstawiciele powiatu jarosławskiego oraz goście z Ukrainy.

Spotkanie na granicy polsko-ukraińskiej było także okazją do złożenia sobie życzeń przez mieszkańców przygranicznych miejscowości.

Galeria zdjęć, fot. Przemysław Furgała, powiatlubaczowski.pl.

AH, elubaczow.com, powiatlubaczowski.pl


3 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here