Wśród wielu rodzajów spółek, jakie funkcjonują w naszym kraju, jedną z najpopularniejszych form prawnych jest spółka z o.o. – czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Na chwilę obecną w Polsce zarejestrowanych jest ich prawie trzysta tysięcy, warto więc tej formie działalności przyjrzeć się nieco bliżej. Czym są spółki handlowe? Jak zarejestrować spółkę z o.o. przez internet? Jak zrobić to za pomocą biura rachunkowego?

Spółka z o.o. – charakterystyka

Zacznijmy od tego, że w przypadku spółki z o.o. nazwa „spółka” może być nieco myląca. Kojarzy się ona w końcu z formą działalności, które jest wspólnie prowadzona przez przynajmniej dwie, a często nawet kilka osób. Jak się jednak okazuje by założyć taką spółkę wystarczy nawet jedna osoba. Cechą charakterystyczną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest fakt, że wspólnicy nie odpowiadają własnym majątkiem za zobowiązania majątkowe wobec wierzycieli. Odpowiada natomiast za nie sama spółka, która posiada odrębną osobowość prawną. Tak więc prywatny majątek wspólników jest w tym przypadku całkowicie oddzielny, od majątku spółki. Jednakże zdarzyć się może, że w przypadku, gdy spółka taka wpadnie w finansowe kłopoty, konsekwencje zostaną wyciągnięte również wobec członków zarządu. Dzieje się tak, gdy wniosek o upadłość spółki nie zostanie złożony na czas, a egzekucja jej majątku okaże się bezskuteczna (bo będzie on zbyt mały by pokryć całość zobowiązań). Jeżeli spółkę rejestruje się w tradycyjny sposób, to umowa musi mieć postać aktu notarialnego, co generuje dodatkowe koszta i wydłuża proces jej rejestracji. Na szczęście od jakiegoś już czasu istnieje też możliwość rejestracji spółki z o.o. przez internet.

Jak zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet? – krok po kroku

Rejestracja spółki z o.o. przez internet wymaga wykonania kilku podstawowych kroków. Pierwszym jest zarejestrowanie się w systemie e-KRS (krajowy rejestr sądowy). Jeżeli spółkę zakłada większa liczba wspólników – zarejestrować będzie musiał się każdy z nich. Dokonuje się tego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, w zakładce „S24 – Rejestracja spółki”. W następnej kolejności należy przygotować wszystkie dane, o które system nas poprosi. Będzie to więc nazwa spółki (należy ją wymyślić), lista wspólników, adres i dane kontaktowe spółki, oraz właściwy sąd rejestrowy (wybiera się go z rozwijanej listy). Po wprowadzeniu danych do systemu należy je potwierdzić przy pomocy profilu zaufanego, lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Na koniec trzeba będzie wnieść stosowne opłaty – związane m.in. z wpisem do KRS, Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Rejestracja spółki z o.o. przez biuro rachunkowe

Więcej: https://keep-going.pl/

Istnieje też o wiele prostsza droga. Można skorzystać z możliwości, jakie daje odpowiednio wybrane biuro rachunkowe. Wiele biur księgowych księgowych oferuje w tym zakresie kompleksową pomoc – od przygotowania całości dokumentacji, do fizycznego założenia spółki w imieniu wspólników. Rozwiązanie takie to oczywiście pewien dodatkowy koszt. Aczkolwiek wielu przedsiębiorców wybiera właśnie taką drogę działania, ze względu na bezpieczeństwo (uniknięcie ryzyka błędów) oraz własną wygodę.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here