Praca zdalna, czyli inaczej telepraca, może być zarówno główną formą zarabiania pieniędzy, jak i sposobem na dorobienie do pensji.

1.      W jakich zawodach można pracować zdalnie?

2.      Freelancer, czyli wolny strzelec.

3.      Praca zdalna na etacie.

4.      Jakie cechy charakteru są pożądane w telepracy?

Zjawisko pracy zdalnej (czyli prosto mówiąc – pracy z domu) staje się w Polsce coraz bardziej popularne – wiąże się to niewątpliwie z powszechnym dostępem do internetu. Pierwsze zapisy w kodeksie pracy dotyczące takiej formy pracy pojawiły się już w roku 2007. Od tego czasu liczba osób pracujących zdalnie stale rośnie. Tę formę zatrudnienia wykorzystują często także duże korporacje. Powodów, dla których ludzie decydują się na telepracę, jest dużo – niektórzy chcą połączyć wykonywanie obowiązków zawodowych z obowiązkami domowymi, inni zaś wolą większą swobodę w działaniu na przykład pod względem pory dnia, w której najlepiej im się pracuje, jeszcze inni natomiast są bardziej wydajni, gdy wykonują obowiązki zawodowe w domu.

W jakich zawodach można pracować zdalnie?

Specyfika pewnych zawodów pozwala na wykonywanie ich z domu bez konieczności przychodzenia do siedziby firmy. Jest to bardzo wygodne, gdyż na przykład nie traci się czasu na dojazdy i można wykonywać zadania nie tylko dla pracodawcy, który ma siedzibę w naszej miejscowości. Niewątpliwie poszerza to możliwości znalezienia płatnego zajęcia, gdyż nie ogranicza nas miejsce zamieszkania. Jakie profesje najczęściej korzystają z możliwości pracy zdalnej? Są to między innymi:

·         – programista

·         – księgowy

·         – grafik

·         – copywriter

·         – tłumacz

·         – ankieter

·         – dziennikarz

·         – analityk

·         – naukowiec

·        – redaktor.

Lista zawodów, które można wykonywać zdalnie, z roku na rok się wydłuża. Wiąże się to z rozwojem techniki, ze zmianą podejścia pracodawców do innych niż tradycyjne form zatrudnienia, a także z tym, że po prostu w odpowiedzi na ludzkie potrzeby powstają całkiem nowe zawody nieobecne do tej pory na rynku pracy. Przykładem takiej profesji jest na przykład zawód blogera. Prowadząc bloga (a więc pracując zdalnie), można zarabiać pieniądze pozwalające na utrzymanie się.

Freelancer, czyli wolny strzelec

Freelancer to osoba, która nie jest na stałe związana zawodowo z jedną firmą czy instytucją. Przeważnie realizuje projekty na zlecenie wielu firm. Są to przede wszystkim specjaliści w danej dziedzinie. Pojęcie freelancera wiąże się często z pracą zdalną (choć nie tylko). Freelancer pracuje na własny rachunek – ma założoną albo własną działalność gospodarczą, albo wykonuje powierzone zadania na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Freelancer pracujący zdalnie dostaje zadania do wykonania drogą elektroniczną i w ten sam sposób rozlicza się z efektów pracy. Taka forma wykonywania zawodu pozwala na dużą swobodę działania, jednak wymaga także zaangażowania w poszukiwaniu nowych zleceń. Na działalność freelancerską decydują się nie tylko osoby, które z założenia cenią sobie swobodę, jeśli chodzi o miejsce i porę dnia wykonywania obowiązków zawodowych, ale także takie, które z jakichś względów nie mogą podjąć pracy na cały etat albo chcą dorobić sobie do pensji „po godzinach”.

Praca zdalna na etacie

Coraz więcej firm decyduje się na zatrudnianie pracowników na pełen etat na podstawie umowy o pracę, ale bez obowiązku przychodzenia do siedziby firmy. Zatrudnione w ten sposób osoby wykonują swoje obowiązki często w godzinach pracy pracodawcy, ale z zacisza domowego. Zyskują na tym dwie strony – zarówno pracodawca, jak i pracownik. Ten pierwszy może liczyć na oszczędności związane z brakiem konieczności zorganizowania pracownikowi stanowiska pracy. Natomiast pracownik nie musi tracić czasu na przykład na dojazdy do pracy. Często jest też tak, że jeśli nawet pracownicy są zobowiązani przychodzić do siedziby firmy, to istnieje możliwość pracy zdalnej na przykład dwa razy w tygodniu.

Kodeks pracy szczegółowo określa warunki i zasady, które obowiązują pracodawcę i pracownika podczas wykonywania telepracy. Jedną z kluczowych poruszanych w kodeksie pracy kwestii jest ta, że pracownik wykonujący w ramach etatu pracę zdalną nie może być traktowany gorzej niż pracownik wykonujący obowiązki stacjonarnie. Dotyczy to nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansu czy szkoleń. Umowa zawarta między pracodawcą a pracownikiem, który wykonuje telepracę, powinna zawierać wszystkie elementy „zwykłej” umowy o pracę, czyli m.in.: określać rodzaj pracy, wysokość wynagrodzenia za nią czy jej wymiar godzinowy.

Jakie cechy charakteru są pożądane w telepracy?

Telepraca to sposób wykonywania obowiązków zawodowych odpowiedni dla ludzi ceniących sobie swobodę działania, a także dla niepełnosprawnych, kobiet korzystających z urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego, studentów etc. Jednak decydując się na pracę zdalną, musimy mieć świadomość, że powinna nas cechować sumienność, samodyscyplina i dobra organizacja. Pożądana jest też umiejętność ocenienia własnych mocy przerobowych tak, aby dane zlecenie zakończyć w terminie.

Praca zdalna jest naprawdę bardzo kusząca, a zainteresowanie nią – coraz większe. Dlatego warto skorzystać z portali internetowych https://zarabiajprzez24.pl/praca-zdalna/, na których możemy znaleźć oferty takiej pracy oraz szczegółowe porady związane z tą formą zatrudnienia.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here