Idealny wygląd łóżka zależy nie tylko od jakości i rodzaju wybranej pościeli, ale przede wszystkim od rozmiaru prześcieradła. O ile nietrudno jest ładnie ułożyć poduszki i kołdrę, to za duże albo za małe prześcieradło potrafi przysporzyć problemów przy ścieleniu łóżka. Podpowiadamy, jak dobrać rozmiar prześcieradła z gumką i bez gumki.

Jak dobrać rozmiar prześcieradła – zmierz materac

Rozmiar prześcieradła często jest mylony z rozmiarem łóżka jako takiego lub rozmiarem poszwy na kołdrę. Wbrew pozorom żaden z tych wymiarów nie jest prawidłowy. Dobór prześcieradła trzeba zacząć od dokładnego wymierzenia materaca. Mowa nie tylko o długości i szerokości, ale też wysokości, bo to od niej zależy, jak dużego zapasu będziemy potrzebować. Wysokość materaca może być bardzo różna. Są materace, które mają 12 centymetrów wysokości, a są i takie, które mają tych centymetrów 40.

Rozmiar prześcieradła wbrew pozorom ma spore znaczenie, bo od niego zależy komfort snu. Ściągnięte, zrolowane lub zsunięte prześcieradło 180×200 to niemal zawsze gwarancja nocnego wybudzenia i porannego niewyspania. Nikt nie może spokojnie spać, gdy mu niewygodnie.

Jak dobrać rozmiar prześcieradła z gumką

Jeśli chodzi o prześcieradła z gumką, producenci zdejmują klientom problem z głowy. Na ogół i materace i prześcieradła produkowane są w standardowych rozmiarach, przy czym prześcieradło 120×200 zawsze ma odpowiednie oznaczenia. Wystarczy kupić zalecany rozmiar.
Problem może pojawić się w przypadku materaca o niestandardowych wymiarach lub bardzo wysokiego. Jeden i drugi prawdopodobnie będzie robiony na wymiar, jednak o prześcieradło z gumką na wymiar może być trudno.

Jeśli nie ma prześcieradła z gumką idealnie zgodnego z rozmiarem materaca, najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po prześcieradło o rozmiar większe. Nawet jeśli będzie wydawało się zbyt szerokie, dokładnie przykryje cały materac i nie będzie się zwijało w nocy. Za małe prześcieradło raczej nie da się ustabilizować na całą noc w jednej pozycji. Nie ma się co oszukiwać, prześcieradła nie zwijają się same, to my je zwijamy podczas snu. Dotyczy to też prześcieradeł z gumką, zwłaszcza tych za małych.
Jeśli prześcieradło z gumką jest wyraźnie za luźne, można temu zaradzić, skracając lub związując gumki.

Jak dobrać rozmiar prześcieradła bez gumki

Przy wyborze prześcieradła bez gumki trzeba kierować się podobnymi zasadami, co przy prześcieradle z gumką. Prześcieradło powinno zakrywać całą powierzchnię łóżka i dać się zawinąć między spód materaca a ramę łóżka na tyle głęboko, by się nie przesuwać. Prześcieradła bez gumki sprzedawane są w standardowych wielkościach i w przypadku materaca o standaryzowanych rozmiarach i wysokości nie powinno być problemu.
Trochę inaczej jest z materacem o nietypowych wymiarach. Tu można posiłkować się prześcieradłami za dużymi lub sięgnąć po prześcieradło szyte na wymiar. Generalnie warto trzymać się zasady, że prześcieradło bez gumki powinno mieć przynajmniej 25 centymetrów zapasu do zawinięcia pod materac. Jeśli będzie go miało za mało, będzie się przesuwało. Za duży zapas też nie jest dobry, trudno będzie takie prześcieradło zawinąć pod materac.

3 komentarze

  1. Najpierw odrzucasz baby, które łóżka nie mają, później takie z łóżkami niechlujnymi, a na końcu wybierasz spośród bab z zadbanymi łóżkami. Sposób nie jest w atu procentach pewny, można się cholernie pomylić.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here