Lubaczowianin zwyciężył w międzynarodowym konkursie organowym

2

Lubaczowianin Piotr Maziarz, student Akademii Muzycznej w Krakowie, został zwycięzcą IV rosyjsko-polskiego Konkursu Organowego „Vox Polonica Petropolitana” 2019.

Konkurs, który odbył się w Petersburgu w dniach 16-20 grudnia br. zorganizowali: miejscowa rzymskokatolicka parafia św. Stanisława wraz ze znanym w Rosji i za granicą Państwowym Konserwatorium w im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Petersburgu. W konkursie wzięło udział jedenastu młodych organistów rosyjskich i polskich w wieku od 18 do 30 lat.

Zwyciężył 22-letni lubaczowianin Piotr Maziarz, student Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Mirosławy Semeniuk-Podraza. Od 2018 r. jest on także organistą w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Krakowie. Wcześniej ukończył Państwową Szkołę Muzyczną im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie. Jest synem Mariusza Maziarza, organisty lubaczowskiej konkatedry. Uroczysta gala laureatów miała miejsce w sobotę (22.12) w sali organowej kościoła św. Stanisława.

Laureatem II stopnia zostali Elena Malewa (Rosja) i Jakub Kapała (Polska), a laureatem III stopnia została – Witalia Kotowa (Rosja). Dyplomy z wyróżnieniem otrzymali: Marina Tokarenko (Polska) i Alexander Patruszin (Rosja).

Głównym celem Konkursu Organowego “Vox Polonica Petropolitana” jest promowanie rozwoju sztuki organowej, upowszechnianie polskiej muzyki organowej, wspieranie młodych utalentowanych wykonawców, a także rozwój kontaktów muzycznych między Rosją a Polską. Jak zaznacza proboszcz parafii św. Stanisława ks. Krzysztof Pożarski “żadna kulturalna instytucja, ani żadna chrześcijańska parafia wielonarodościowego miasta, ani samej Rosji, z wyjątkiem Moskwy nie może pochwalić się takim projektem”.

elubaczow.com, ekai.pl

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here