Budomierz, Żmijowiska: Wieże obserwacyjne zostaną zmodernizowane

0

Wieże obserwacyjne w Budomierzu i Żmijowiskach, użytkowane przez Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, zyskają nowy sprzęt. Nowe kamery pozwolą wykryć obiekt z kilkunastu kilometrów.

Przejście graniczne w Budomierzu, fot. Maciej Sopel, BiOSG

Straż Graniczna w postępowaniu przetargowym wyłoniła właśnie dostawcę systemów optoelektronicznych dla wież obserwacyjnych rozlokowanych na wschodniej granicy państwa. Nowy sprzęt pojawi się na 13-stu tego rodzaju konstrukcjach wraz z systemami je nadzorującymi. Wartość inwestycji to ponad 12 milionów złotych.

Wśród obiektów wymienia się: wieżę obserwacyjną w miejscowości Żmijowiska (gmina Wielkie Oczy, powiat lubaczowski) z lokalnym ośrodkiem nadzoru w placówce SG w Korczowej oraz wieżę obserwacyjną w miejscowości Budomierz (gmina Lubaczów, powiat lubaczowski) z lokalnym ośrodkiem nadzoru w placówce SG w Lubaczowie.

Nowe systemy optoelektroniczne będą składać się z zestawu urządzeń optoelektronicznych przeznaczonych do instalacji na istniejących wieżach oraz urządzeń do ich kontroli przeznaczonych do instalacji w lokalnych ośrodkach nadzoru.

Nowy sprzęt musi spełniać konkretne wymagania techniczne. Kamera termowizyjna ma pozwalać na wykrycie obiektu na dystansie nie mniejszym niż 13,5 km, rozpoznanie go na dystansie nie mniejszym niż 6,7 km oraz identyfikację na dystansie nie mniejszym niż 3,2 km. W przypadku kamery światła dziennego, musi ona umożliwić wykrycie obiektu o wymiarze 1,5 m na 1,5 m z odległości 10 km.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here