Wdrożenie systemu CRM w ramach kompleksowej strategii rozwoju firmy

0

Zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach na wolnym rynku to nie tylko daleko idąca informatyzacja biznesu i przeniesienie wielu aspektów działalności do modelu SAS. Podejście do klientów – istniejących i potencjalnych – których to firma stara się zachęcić do korzystania ze swoich usług lub zakupu oferowanych przez siebie produktów, również uległo znaczącej zmianie.

Odpowiednia obsługa kontrahenta i wykorzystanie informacji o nim w celu zwiększenia efektywności działań sprzedażowych to bardzo powszechny trend, który staje się standardem prowadzenia biznesu w dzisiejszej rzeczywistości. Jest to jeden z głównych powodów, dla których wiele firm zmieniło swoje podejście do kontrahentów i dokłada wszelkich starań, aby budować długoterminowe relacje z partnerami biznesowymi. Systemy zarządzania relacjami z klientami (CRM) to narzędzia, które znacznie ułatwiają optymalne zarządzanie relacjami z klientami, umożliwiając jednocześnie efektywne cięcie kosztów.

CRM – coś więcej niż zwykła baza danych
Aplikacja CRM jest często utożsamiana jedynie z centralną bazą danych klientów, do której dostęp mają konkretni pracownicy i która pozwala na sprawny dostęp do zawartych w niej informacji. Należy jednak podkreślić, że jest to tylko część prawdy – system CRM to znacznie więcej niż tylko baza danych. Jest to wielowymiarowa koncepcja zarządzania relacjami z klientami, która umożliwia nawiązanie długotrwałych relacji z kontrahentami. Platforma CRM umożliwia łatwą identyfikację kluczowych klientów, wdrożenie działań mających na celu utrzymanie z nimi współpracy, a także zwiększenie satysfakcji klientów, a tym samym zwiększenie ich lojalności wobec firmy.

Wzrost motywacji pracowników i wyższa sprzedaż
System CRM umożliwia również usprawnienie zarządzania działaniami handlowymi oraz sprawną weryfikację efektywności pracy przedstawicieli handlowych. Tego typu oprogramowanie pozwala nie tylko na lepszą identyfikację potrzeb klientów, ale także w konsekwenecji na bardziej spersonalizowane kampanie reklamowe. Idąc dalej umożliwia także definiowanie planów sprzedaży i precyzyjne wyznaczanie celów dla poszczególnych użytkowników. Wynikający z tego wzrost motywacji pracowników znajduje bezpośrednie odzwierciedlenie w zyskach firmy.

Sprawne zarządzania dokumentami
W przypadku współpracy z wieloma innymi firmami, w przedsiębiorstwie generowana jest ogromna ilość dokumentów plikowych. Mimo, iż obecnie duża ilość tego typu dokumentacji ma charakter cyfrowy, sprawne zarządzanie dużą ilością plików zwykle powoduje znaczne trudności. Uznane rozwiązania CRM pozwalają na łatwe ujednolicenie szablonów dokumentów w firmie i przypisanie ich do wybranych kontrahentów. W konsekwencji odnalezienie niezbędnej dokumentacji, umowy czy grafiki nie stanowi problemu. Często spotykaną i przydatną funkcjonalnością CRM jest możliwość przypisania poszczególnych plików do wybranych grup pracowników poprzez rozbudowany model uprawnień. Tak daleko idące uporządkowanie doceni z pewnością każda firma posiadająca certyfikat ISO która chciałaby przenieść swoją istniejącą dokumentację i jej obieg do systemu CRM.

Trwałość gromadzonej wiedzy
W przypadku firm nieposiadających systemu CRM, znaczna liczba kontrahentów i osób kontaktowych oznacza niejednokrotnie, że pracownicy nie zawsze będą pamiętać wszystkie kluczowe ustalenia. Może się nawet zdarzyć, że wybrany klient zostanie pominięty, podczas gdy z innym będą podejmowane wielokrotne, niepotrzebne próby kontaktu. Takie działania mają oczywiście negatywny wpływ na jakość relacji z partnerem biznesowym.
Oprogramowanie CRM pozwala uniknąć takich sytuacji wymuszając wprowadzanie do systemu notatek z rozmów oraz planowanie kolejnych spotkań. W ten sposób można natychmiast sprawdzić, kto kontaktował się z konkretnym klientem, kiedy to się stało i co dokładnie ustalono.

Oprogramowanie CRM to obecnie podstawowe narzędzie
Dzisiejszy rynek jest coraz bardziej nastawiony na klienta. Ważne jest, aby utrzymywać dobre, osobiste relacje z klientami i brać pod uwagę szacunek dla ich cennego czasu. Systemy CRM umożliwiają wyeliminowanie wielu możliwych problemów, takich jak dublowanie komunikacji lub działania marketingowe skierowane ku klientom przynoszącym straty. Pozwala również skutecznie przyciągnąć uwagę poprzez spersonalizowany marketing z wykorzystaniem informacji zgromadzonych w bazie danych. To sprawia, że jest to bardzo solidna podstawa do zapewnienia sukcesu firmy i jej najważniejszych celów korporacyjnych.

https://itcube.pl/uploads/images/strona-glowna/platforma-crm.png

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here