W Gminie Lubaczów ruszy rewitalizacja obiektów

4

Już niebawem Gmina Lubaczów ruszy z rewitalizacją obiektów pokolejowych i poprzemysłowych. Dzięki temu projektowi powstanie Galeria Kolejnictwa, obserwatorium astronomiczne i Lokalna Izba Pamięci. Samorząd już ogłosił przetarg na przebudowę budynków.

Plany utworzenia Galerii Kolejnictwa sięgają 2017 roku. Wtedy, po raz pierwszy pisaliśmy o planowanej rewitalizacji kilku obiektów kolejowych i powojskowych. Dziś projekt „Ograniczenie problemów społecznych, gospodarczych i przestrzennych w gminie Lubaczów poprzez rewitalizację zdegradowanych obiektów pokolejowych i poprzemysłowych wraz z zagospodarowaniem otoczenia” nabiera wymiernego tempa.

Gmina Lubaczów ogłosiła już przetarg na roboty budowlane, które polegać będą m.in. na rozbudowie i przebudowie budynku stacji w Baszni oraz obiektu gospodarczego wraz z budową łącznika pomiędzy nimi. Powstanie w nich muzeum kolejnictwa. Turyści będą tu mogli poznać historię powstawania linii kolejowej Jarosław-Sokal (obecnie 101 Munina – Hrebenne), a także dowiedzieć się o najważniejszych wydarzeniach i osobach z czasu funkcjonowania tej linii, jako odcinka kolei lwowskich. Obok budynku stacji zostaną umieszczone dwa żelazne mosty pozyskane z linii kolejowej 101, które będą pełnić funkcję eksponatów.

Przebudowana zostanie także wieża ciśnień w Tymcach. W niej powstanie obserwatorium astronomiczne wraz z punktem widokowym. W najbliższym otoczeniu pojawią się także urządzenia zewnętrzne związane z astronomią i optyką. Z kolei budynek hydroforni zmieni swój sposób użytkowania. Pełnić będzie funkcję szkoleniowo-edukacyjną. „Drugie życie” otrzyma również Zlewnia Mleka w Baszni Dolnej. Budynek przystosowany będzie do prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast w zabytkowej plebanii powstanie Lokalna Izba Pamięci poświęcona historii Baszni Dolnej i okolic.

Do wszystkich remontowanych i przebudowywanych obiektów prowadzić będą drogi z odnowionymi nawierzchniami.

Projekt rewitalizacyjny gminy Lubaczów uzyskał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w ramach osi priorytetowej VI Spójność przestrzenna i społeczna – działanie 6.3 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej. Wartość projektu to ponad 13 mln zł.

elubaczow.com, AH, hp


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

4 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here