Opieka osób starszych – dlaczego warto pracować jako opiekunka za granicą?

3

Praca w opiece nad osobami starszymi cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. W szczególności opłaca się rozpoczęcie pracy za granicą, np. w Niemczech, gdzie opiekunki mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie oraz legalne zatrudnienie na bardzo dobrych warunkach. Te oraz inne zalety pracy za granicą w opiece osób starszych sprawiają, że na wyjazd do Niemiec decyduje się coraz więcej naszych rodaków.

Senior lady with walking stick sitting and holding nurse’s hand

Opieka osób starszych w Niemczech – jak wygląda poszukiwanie zatrudnienia?

Pracę w zawodzie opiekunki osób starszych w Niemczech znaleźć można samodzielnie lub za pośrednictwem agencji opiekunek. Skorzystanie z pomocy profesjonalnej agencji to najlepszy wybór, szczególnie dla osób, które po raz pierwszy planują wyjazd za granicę do pracy lub po prostu chcą mieć pewność co do uczciwych i legalnych warunków zatrudnienia. Kandydaci do pracy w opiece osób starszych z reguły muszą spełnić dwa obowiązkowe kryteria – posiadać doświadczenie w wykonywaniu tego zawodu (może to być np. opieka nad chorym lub niesamodzielnym członkiem rodziny) oraz posługiwać się językiem niemieckim na przynajmniej podstawowym poziomie.

Agencja zajmująca się rekrutacją i zatrudnieniem opiekunek dba o wszystkie aspekty współpracy. Zajmuje się wyszukiwaniem ofert zatrudnienia odpowiednich do kwalifikacji danego kandydata, pośredniczy w ustaleniach między niemiecką rodziną a opiekunką oraz zajmuje się wszystkimi kwestiami formalnymi. Opiekunki mogą także liczyć na bezpłatny transport do Niemiec, prywatne ubezpieczenie zdrowotne oraz opiekę koordynatorów. Kandydaci, którzy przed wyjazdem chcieliby podszkolić swoją znajomość języka niemieckiego mają także możliwość skorzystania z bezpłatnych kursów online lub stacjonarnych lekcji organizowanych przez agencję opiekunek.

Jak wygląda opieka osób starszych w Niemczech?

Zakres obowiązków opiekunki osób starszych różni się w zależności od posiadanego przez nią doświadczenia, umiejętności oraz stanu zdrowia i wymagań jej podopiecznego. Początkujące opiekunki zazwyczaj zatrudniane są w domach samodzielnych i mało wymagających pod względem zdrowotnym seniorów, a ich podstawowym zajęciem jest zajmowanie się domem, wspomaganie seniora w codziennych czynnościach oraz dbanie o jego dobry stan zdrowia, samopoczucie oraz komfort psychiczny.

Opieka osób starszych w Niemczech cieszy się tak dużą popularnością w naszym kraju głównie ze względu na atrakcyjne zarobki. Profesjonalne, dobrze wywiązujące się ze swoich obowiązków opiekunki oprócz wysokich, jak na polskie realia, wynagrodzeń mogą liczyć także na stałą pomoc koordynatora, bezpłatne wsparcie ekspertów (pielęgniarek, prawnika, psychologa) oraz atrakcyjne premie i dodatki do pensji. Profesjonalne agencje pozwalają także współpracującym z nimi opiekunkom na zdecydowanie, w jakiej walucie pragną otrzymywać wynagrodzenie (może być to wypłata w euro lub złotówkach). Ogromnym atutem jest także pełna legalność oraz bezpieczeństwo zatrudnienia, które niczym, poza znacznie wyższymi zarobkami, nie różnią się od pracy wykonywanej Polsce.

W powstaniu artykułu wzięła udział agencja opiekunek ATERIMA MED – oferty pracy za granicą znajdziesz na stronie www.aterima-med.pl.

3 komentarze

  1. Kiedys Polakow wywozili na roboty,teraz sami jada. Przewidzial to Hans Frank-trzeba Polakow stworzyc takie warunki aby sami chcieli jechac do nas na roboty. Moze to niedokladny cytat ale sens pozostaje. Historia lubi sie powtarzac

  2. Ni e jest prosto pracować w tym zawodzie i nie jest on dla każdego nie ma co się oszukiwać. Rok temu wyjechałam promedica i nadal pracuje jako opiekunka poradzilam sobie ze wszystkim, nowym środowiskiem, językiem itd.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here