„Alternatywka” Młodzieżowym Słowem Roku 2019

0

Zakończył się coroczny plebiscyt Wydawnictwa Naukowego PWN na popularne słowa młodych osób. W tym roku Młodzieżowym Słowem jest rzeczownik „alternatywka”.

Popularny konkurs na słowa, które zrobiły furorę wśród młodzieży organizowany jest od 2016 roku. W tym roku do plebiscytu wpłynęło ponad 41 tysięcy zgłoszeń. Propozycjom przyjrzało się jury w składzie: Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek, Anna Wileczek i Bartek Chaciński. Na podstawie liczby oddanych głosów pierwsze miejsce zajął rzeczownik „alternatywka”.

„Alternatywkę” poznamy po łańcuchu na spodniach, rajstopach typu kabaretki, bluzie marki Trasher, kolorowych włosach, kreskach na oku oraz piercingu i tatuażach. To dziewczyna, która nie utożsamia się „z popularnymi trendami odnośnie ubioru i makijażu, ale także słucha emo-rapu. Takie „alternatywki” można spotkać także w Lubaczowie, ale ostatnio mają one nieco utrudnione życie. Problemem stał się regulamin wprowadzony w jednej ze szkół wprowadzający zakaz eksponowania swojego wyglądu w placówce. Dziewczyny mają przychodzić do szkoły schludnie ubrane i bez makijażu, a problemem może być nawet dziura w spodniach.

W konkursie drugie miejsce zajął rzeczownik „jesieniara”, czyli „miłośniczka jesieni”, a trzecie – „eluwina” oznaczające powitanie, które jest efektem przekształcenia słowa halo/elo. Zresztą, popularność tego słowa potwierdza licznik odsłon hitu o tej samej nazwie, który osiągną już liczbę 16 milionów! To właśnie ta piosenka króluje obecnie na andrzejkowych zabawach w szkołach powiatu lubaczowskiego.

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku jest organizowany we współpracy z projektem „Słowa klucze” w ramach projektu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. 

AH, eluabczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here