Co zrobić, gdy masz niedogrzane mieszkanie?

0

Warto w swoim mieszkaniu utrzymywać optymalną zalecaną temperaturę pokojową. Wpłynie to nie tylko na niższe rachunki za ogrzewanie, ale także na poprawę naszego samopoczucia oraz pomoże nam utrzymać zdrowie.

Niedogrzane mieszkanie jest sporym problemem, któremu koniecznie trzeba zapobiegać. Jeśli w naszym mieszkaniu jest chłodno pomimo rozkręconych grzejników, jak najszybciej zbadajmy tę sprawę. Ostatecznie zawsze z pomocą przyjdzie nam termofor.

Ile powinna wynosić temperatura w mieszkaniu?

Zanim zaczniemy jednak dogrzewać mieszkanie, warto wiedzieć, ile powinna w ogóle wynosić optymalna temperatura. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, aby temperatura, w jakiej funkcjonujemy na co dzień, wynosiła co najmniej 18 stopni, a maksymalnie – 24 stopnie. Przy czym w nocy warto przybliżać się raczej ku dolnej granicy, ponieważ chłodniejsze powietrze wpływa na polepszenie komfortu snu i niesie za sobą wiele dobroczynnych kwestii. Między innymi dzięki takiej praktyce wzmocni się nasza odporność.

Oczywiście istnieją wyjątki. Minimalna temperatura wynosząca 20 stopni powinna być utrzymywana w mieszkaniu, w którym przebywają alergicy, osoby starsze lub niepełnosprawne, a także małe dzieci. Dla nich górną granicą również jest temperatura wynosząca 24 stopnie. Starajmy się więc nie przekraczać tego poziomu.

Przygotowania do sezonu grzewczego

Jest kilka czynności, które warto powtarzać co roku, aby odpowiednio przygotować się na rozpoczęcie sezonu grzewczego. Powinno się przede wszystkim sprawdzić szczelność okien i drzwi, aby niepotrzebnie nie uciekało przez nie ciepło, za które drogo płacimy. Z powodu nieszczelności możemy tracić nawet 70% energii cieplnej! To więc podstawowa sprawa, jaką powinniśmy się zająć. Do uszczelniania możemy wybrać uszczelki lub silikon. W ostateczności, jeśli uszczelnianie jest nieskuteczne, pozostaje wymiana okien lub drzwi. To już spora inwestycja, jednak konkretna i na lata.

Przed rozkręceniem grzejników należy je odpowietrzyć po każdym dłuższym okresie spoczynku. Szczególnie jeśli przez długie letnie miesiące w ogóle nie pracowały. Gdy nasze grzejniki dają mało ciepła, właśnie zapowietrzenie może być tego powodem. Po odkręceniu zaworu z grzejnika powinna wydostać się woda oraz zalegające w nim powietrze.

Termofor w zimową noc

Jeśli zdecydujemy się dla zdrowia przestrzegać rygorystycznych przepisów WHO i postaramy się zasypiać przy 18 stopniach Celsjusza, z początku może być to dla nas dosyć trudne zadanie. Po prostu będzie nam zimno. Na szczęście możemy dogrzać się w łóżku, nie wpływając przy tym aż tak bardzo na temperaturę panującą w pomieszczeniu.

Termofor nadaje się idealnie do miejscowego ogrzewania ciała, na przykład stóp, w zimową noc. Na zbliżające się święta Bożego Narodzenia termofor może okazać się świetnym prezentem dla wszystkich zmarzluchów – https://home-you.com/pl/lazienka/odziez/termofory. Najlepszy termofor to taki, który poza spełnianiem swojej bazowej funkcji jest też przyjemny w dotyku – na przykład pokryty futerkiem lub innym miękkim materiałem.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here