Funkcjonariusze SG z Lubaczowa rozpracowali międzynarodowy gang

0

Dwa lata zajęło funkcjonariuszom Straży Granicznej z Lubaczowa rozpracowanie międzynarodowej grupy przestępczej, która zajmowała się paserstwem i przemytem papierosów. Do Sądu Okręgowego w Przemyślu wpłynął właśnie akt oskarżenia wobec 14-osobowej grupy i jej 50-letniej liderki.

Fot. BiOSG, arch.

W ostatnich dniach listopada br. Prokuratura  Okręgowa w Przemyślu skierowała do Sądu Okręgowego w Przemyślu akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej, międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się paserstwem i przemytem papierosów z Ukrainy do Polski. Rozpracowanie gangu przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z Lubaczowa trwało dwa lata.

W skład grupy wchodzili obywatele Polski – mieszkańcy województwa śląskiego, lubelskiego oraz obywatele Ukrainy. Materiał dowodowy wskazuje, że szefową grupy  była 50-letnia kobieta, mieszkanka woj. lubelskiego. Pod przykrywką legalnie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej organizowała przestępczy proceder. Do szajki należeli również jej najbliżsi – mąż, córka oraz zięć – informuje mjr SG Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu.

Grupa działała na terenie województw podkarpackiego, lubelskiego oraz śląskiego i zajmowała się się przemytem, skupowaniem, przechowywaniem i przewożeniem w głąb kraju nielegalnych papierosów w celu ich odsprzedaży. Udowodniono, że w przemyt papierosów z Ukrainy zaangażowani byli również obywatele tego kraju. Proceder miał miejsce w latach 2017 oraz 2018. Grupa naraziła Skarb Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w wysokości prawie 2,5 mln złotych.

Aktem oskarżenia objęto łącznie czternastu podejrzanych. Pięcioro z nich oskarżono o udział oraz kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Dziewięciu członkom grupy postawiono zarzuty z kodeksu karano-skarbowego.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, zakazów opuszczania kraju i dozoru Policji. Ponadto w ramach śledztwa zabezpieczono wyroby akcyzowe oraz mienie podejrzanych o łącznej wartości 150 tys.  zł.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here