W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzają się wielkoformatowe płytki, które skutecznie wyparły te o tradycyjnych rozmiarach. Potęgują minimalistyczny design, nadają wnętrzu elegancji, ale są również takie, które w wyraźny sposób mocno akcentują konkretny styl wnętrzarski, jak retro czy glamour. Czy montaż płytek wielkoformatowych jest trudniejszy i bardziej wymagający niż płytek klasycznych? Wiele osób obawia się układania płytek XL, jednak niepotrzebnie, ponieważ dzięki kilku wskazówkom każdy poradzi sobie z tym zadaniem.

Wszystko zaczyna się od planu

Jeżeli planujesz montaż płytek wielkoformatowych, powinieneś rozpocząć od zaplanowania ich ułożenia w konkretnym pomieszczeniu. Może się okazać, co zdarza się bardzo często, że konieczne będzie docinanie płytek tak, aby idealnie pokryły powierzchnię podłogi lub ściany. Zatem zanim zaczniesz trwale przytwierdzać płytki do podłoża, najpierw rozłóż je w odpowiednim układzie. Żeby sprawdzić rozstaw oraz konieczność wykonania docinek, wykorzystaj do tego krzyżyki o właściwej wielkości. Montaż płytek wielkoformatowych zaczynamy zawsze od najbardziej widocznego obszaru, w przypadku ścian robimy to od góry. Pamiętaj, że przy ogrzewaniu podłogowym musisz zaplanować jeszcze szczeliny dylatacyjne.

Przygotowanie podłoża

Montaż płytek wielkoformatowych wymaga wcześniej właściwego przygotowania podłoża. Szczególną uwagę należy zwrócić na jego wilgotność, która w przypadku tak dużych płytek nie może być większa niż 2%. Konieczne jest dokładne oczyszczenie powierzchni, ponieważ kluczowa dla prawidłowego montażu płytek wielkoformatowych jest jej bardzo dobra przyczepność. Wyrównujemy również wszelkie nierówności, korzystając np. z wylewki samopoziomujących lub płyt gipsowo-kartonowych.

Montaż płytek wielkoformatowych a wybór kleju

Płytki wielkoformatowe nie tylko mają większe rozmiary niż standardowe, ale również są od nich często cięższe. To powoduje, iż trzeba wybrać klej, który zapewnia wyjątkowo stabilne łączenie. Bardzo niska nasiąkliwość gresu wymusza zastosowanie zaprawy, charakteryzującej się podwyższoną przyczepnością klasy C2. Jeżeli zdecydowałeś się na montaż płytek wielkoformatowych o naprawdę dużych rozmiarach, koniecznie wybierz elastyczną zaprawę oznaczoną symbolem S1. Do posadzki z ogrzewaniem podłogowym, cechującej się dużymi odkształceniami używamy klejów klasy C2S1. W przypadku dużych formatów najlepiej sprawdzają się kleje rozpływne. Montaż płytek wielkoformatowych na ścianie wykonujemy z wykorzystaniem zapraw tiksotropowych, które ograniczają lub całkowicie eliminują ryzyko spływania.

Układanie i klejenie dużych płytek

Montaż płytek wielkoformatowych wykonujemy z wykorzystaniem szpachli o wysokości zęba 4 mm, nakładając cienką warstwę zaprawy zarówno na podłoże, jak też na płytek. Nie powinno być pustych przestrzeni, dzięki czemu uzyskamy skuteczne wiązanie materiałów. Klej należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta. Przy nakładaniu go na podłoże i płytkę pamiętamy, że na ścianach wypełniamy w 70% przestrzeń pod płytką, ale już na podłodze, gdzie jest ogrzewanie podłogowe, w 100%. Warstwa kleju przy płytkach wielkoformatowych powinna wynosić ok. 1 cm grubości.

Montaż płytek wielkoformatowych wymaga precyzji, ale również wyboru odpowiedniego materiału wiążącego. To dwa podstawowe warunki, które musisz spełnić dla osiągnięcia pożądanego efektu.

więcej na stronie: http://www.dekorfliz.pl/


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here